fbpx
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatNiemcom nie podoba się zwycięzca wyborów

Niemcom nie podoba się zwycięzca wyborów

Zespół międzynarodowych obserwatorów ostro skrytykował serbskie wybory w związku z szeregiem rzekomych „nieprawidłowości” – w tym „kupowaniem głosów” i „wypychaniem urn” – po tym, jak opozycja oskarżyła partię rządzącą o popełnienie oszustw wyborczych.

Oskarżenia wysunięte przez obserwatorów, w tym przedstawicieli Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, pojawiły się po tym, jak prezydent Serbii Aleksandar Vučić oznajmił, że jego partia zapewniła sobie zdecydowane zwycięstwo w wyborach parlamentarnych i lokalnych – informuje serwis EURACTIV.com.

Wygrała partia rządząca

Rządząca Serbska Partia Postępowa ogłosiła, że zdobyła 127 z 250 mandatów w parlamencie. Stwierdziła także, że zapewniła sobie zwycięstwo w wyborach samorządowych w Belgradzie.

Zdaniem zwolenników dekada sprawowania władzy przez prezydenta Vučicia przyniosła stabilność i wielomiliardowe inwestycje w kraju spustoszonym przez szereg wojen w byłej Jugosławii i nalot NATO.

Jednak opozycja podała w wątpliwość wyniki wyborów po oskarżeniach, że rząd pozwolił niezarejestrowanym wyborcom z sąsiedniej Bośni na nielegalne oddawanie głosów w Belgradzie. Tysiące ludzi demonstrowało przed budynkiem komisji wyborczej Serbii w centrum Belgradu po wezwaniach opozycji do protestu przeciwko wynikom wyborów.

Niemcom się nie podoba

Zgłoszone nieprawidłowości podczas wyborów w Serbii jako „niedopuszczalne” w przypadku kandydata do przystąpienia do Unii Europejskiej potępiło Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec.

Niemcom nie może podobać się to, że prezydent Vučić szczególnie sprawnie równoważył stosunki między Wschodem a Zachodem, utrzymując Serbię na kursie członkostwa w Unii Europejskiej, utrzymując jednocześnie przyjazne relacje z Rosją i zabiegając o względy Pekinu i Waszyngtonu.

Źródło: EURACTIV.com

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA