fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaEkologiaNiemcy bardziej atrakcyjne niż Chiny dla inwestycji w OZE

Niemcy bardziej atrakcyjne niż Chiny dla inwestycji w OZE

Niemcy wyprzedziły Chiny stając się drugim najatrakcyjniejszym krajem na świecie pod względem inwestycji w odnawialne źródła energii (OZE). Stało się to dzięki działaniom na rzecz przyspieszenia reformy rynku energii i odejścia od paliw kopalnych – wynika z rankingu Ernst&Young.

W corocznym rankingu 40 największych na świecie rynków energii odnawialnej, przeprowadzanym przez firmę konsultingową EY, Stany Zjednoczone zajęły pierwsze miejsce. Niemcy – wyprzedzając Chiny – po raz pierwszy od dekady awansowały na miejsce drugie.

Niemcy były największym odbiorcą rosyjskiego gazu w Europie aż do wybuchu wojny na Ukrainie, w swoim miksie energetycznym wykorzystując także źródła odnawialne, atom i węgiel. Jednak w kwietniu br. rząd w Berlinie zdecydował się zamknąć swoje ostatnie trzy elektrownie jądrowe i szybko zwiększa inwestycje w odnawialne źródła energii.

Niemcy dążą do tego, aby do 2030 r. OZE stanowiły 80 proc. ich miksu energetycznego. Obecnie odnawialne źródła energii stanowią 46 proc. (41 proc. na początku 2022 r.).
– Chociaż jest to kamień milowy w postępach w realizacji celów przyspieszonej transformacji energetycznej, prawdopodobnie w krótkim okresie nastąpi wzrost wykorzystania węgla, aby zmniejszyć skutki przerw w dostawach energii – czytamy w raporcie EY .

Stany Zjednoczone utrzymały najwyższą pozycję w indeksie, czemu sprzyjało uchwalenie w ubiegłym roku ustawy Inflation Reduction Act – IRA zakładającej wspierające amerykańskie firmy wydatki w wysokości 369 mld dolarów na projekty związane ze zmianą klimatu i transformacją energetyczną.

Według raportu Indie wyprzedziły Australię i zajęły szóstą pozycję w indeksie dzięki szybkiemu rozwojowi przemysłu energii odnawialnej, w szczególności energii słonecznej.

Reuter, Biznesalert.pl, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Afryka chce opodatkować świat, żeby dostać pieniądze na walkę z ociepleniem klimatu

Przywódcy afrykańskich państw spotkali się na konferencji w stolicy Kenii, aby uzgodnić swoje stanowisko w sprawie walki ze zmianami klimatu.
< 1 MIN CZYTANIA

Banki nie przejmują się zmianami klimatu i hojnie finansują inwestycje w paliwa kopalne

Największe banki świata przyznały w ostatnich latach miliardy dolarów pożyczek na inwestycje w wydobycie paliw kopalnych oraz rozwój rolnictwa przemysłowego.
1 MIN CZYTANIA

Klimatyczne szaleństwo przybiera coraz bardziej absurdalne kształty

Nowa religia zeroemisyjności chce cofnąć człowieka do ery przedprzemysłowej. Grunt pod „niezbędne” zmiany mające ratować planetę intensywnie urabiają także brytyjscy naukowcy.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny przestały eksportować minerały niezbędne do produkcji chipów

Chiny nie sprzedawały w sierpniu dwóch rzadkich minerałów kluczowych m.in. w produkcji półprzewodników i światłowodów. Eksport galu i germanu sięgnął zera – podaje CNN opierając się na danych chińskich służb celnych. Odkąd Pekin nałożył ograniczenia na swój eksport, motywując to dbałością o narodowe bezpieczeństwo, światowa produkcja chipów stanęła przed nowym wyzwaniem.
< 1 MIN CZYTANIA

Premier: Polska przestaje przekazywać broń Ukrainie

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska przestanie przekazywać broń Ukrainie. Rzecznik rządu Piotr Müller zapewnił, że Polska realizuje wyłącznie uzgodnione wcześniej dostawy amunicji oraz uzbrojenia. Jak podkreślił – ze strony ukraińskiej pojawiła się „seria absolutnie nieakceptowalnych wypowiedzi i gestów dyplomatycznych i nie ma akceptacji Polski na tego typu nieuzasadnione działania”.
3 MIN CZYTANIA

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA