fbpx
wtorek, 3 grudnia, 2024
Strona głównaŚwiatNiemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.

Hamburg (który jest jednocześnie miastem i landem) wprowadził pilotażowy program zmieniający zasady przyznawania migrantom przysługującego im wsparcia socjalnego. Dotychczas otrzymywali oni pomoc w wysokości 185 euro miesięcznie w formie gotówki. Kwota ta przysługuje osobom, które przybyły do Niemiec i oczekują na rozpatrzenie ich wniosku o udzielenie azylu. Teraz przewidziana przez przepisy kwota (większa, jeżeli dana osoba ma pod opieką dzieci) będzie im przekazana w formie doładowania na kartę płatniczą Visa, która została nazwana „SocialCard”. 

Dzięki temu migranci zaoszczędzą czas niezbędny na udanie się do odpowiednich instytucji po gotówkę, a urzędy ograniczą biurokrację związaną z wypłatą zapomóg. 

Ponadto rząd będzie miał teraz większe możliwości kontroli pieniędzy przekazywanych migrantom. Karty będą miały też pewne ograniczenia, m.in. nie można przelewać z nich pieniędzy innym osobom (czyli np. pozostającej za granicą rodziny). Można natomiast robić zakupy w stacjonarnych sklepach akceptujących płatności kartą. Nie jest z kolei możliwe realizowanie za ich pośrednictwem zamówień w internecie. 

System ten był już wcześniej stosowany w kilku gminach, ale Hamburg jest pierwszym landem, który zdecydował się na tego typu rozwiązanie. Docelowo podobne rozwiązanie ma wejść w życie w całych Niemczech. 

dw.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA