fbpx
sobota, 25 maja, 2024
Strona głównaEnergetykaNiemcy będą racjonowały dostawy energii elektrycznej

Niemcy będą racjonowały dostawy energii elektrycznej

W efekcie realizacji transformacji energetycznej w krajach Unii Europejskiej w Niemczech ogłoszono, że dostawy energii elektrycznej będą ograniczane w wybranych godzinach.

Niemiecka sieć energetyczna jest zagrożona przeciążeniem. Federalna Agencja Sieci Energetycznych poinformowała o planie racjonowania energii elektrycznej, który ma zacząć obowiązywać już od 1 stycznia 2024 r. – informuje serwis Polski Obserwator. Operatorzy sieci w godzinach szczytu będą mieli możliwość czasowego wstrzymania dostaw energii. Możliwe będzie zablokowanie dostępu do niektórych usług, takich jak na przykład ładowanie samochodów elektrycznych, zasilanie pomp ciepła czy wi-fi. W ten sposób urząd chce chronić przed niedoborem energii infrastrukturę krytyczną.

Wstrzymywanie dostaw

Jeśli okaże się, że może dojść do przeciążenia sieci, operator sieci powinien mieć prawo do czasowego wstrzymania dostaw

– powiedział Klaus Müller, szef niemieckiej Federalnej Agencji Sieci w wywiadzie dla BR24.

Co więcej, projekt firmy Energie Baden-Württemberg wykazał w zeszłym roku, że zbyt wiele samochodów elektrycznych podłączonych do sieci energetycznej może stanowić dla niej nadmierne obciążenie. Potwierdził to Klaus Müller. Jego zdaniem dlatego regionalni operatorzy sieci powinni mieć również możliwość awaryjnego zmniejszenia poboru energii elektrycznej. To pozwoliłoby kierowcom samochodów elektrycznych ładować swoje pojazdy, tylko że… wolniej.

To samo w Rzymie

Podobne problemy zaczynają mieć także inne kraje Unii Europejskiej, która chce być w awangardzie postępu klimatycznego. Ograniczenia zużycia energii wprowadzają władze Rzymu. Mieszkańcy stolicy Włoch wkrótce będą musieli ograniczyć użycie klimatyzatorów i ogrzewania. Pojawi się nowa grupa przestępców: tych ludzi, którzy nie przestrzegają w swoich domach nowych regulacji dotyczących racjonowania energii.

Źródło: PolskiObserwator.de
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA