fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaEnergetykaNiemcy będą racjonowały dostawy energii elektrycznej

Niemcy będą racjonowały dostawy energii elektrycznej

W efekcie realizacji transformacji energetycznej w krajach Unii Europejskiej w Niemczech ogłoszono, że dostawy energii elektrycznej będą ograniczane w wybranych godzinach.

Niemiecka sieć energetyczna jest zagrożona przeciążeniem. Federalna Agencja Sieci Energetycznych poinformowała o planie racjonowania energii elektrycznej, który ma zacząć obowiązywać już od 1 stycznia 2024 r. – informuje serwis Polski Obserwator. Operatorzy sieci w godzinach szczytu będą mieli możliwość czasowego wstrzymania dostaw energii. Możliwe będzie zablokowanie dostępu do niektórych usług, takich jak na przykład ładowanie samochodów elektrycznych, zasilanie pomp ciepła czy wi-fi. W ten sposób urząd chce chronić przed niedoborem energii infrastrukturę krytyczną.

Wstrzymywanie dostaw

Jeśli okaże się, że może dojść do przeciążenia sieci, operator sieci powinien mieć prawo do czasowego wstrzymania dostaw

– powiedział Klaus Müller, szef niemieckiej Federalnej Agencji Sieci w wywiadzie dla BR24.

Co więcej, projekt firmy Energie Baden-Württemberg wykazał w zeszłym roku, że zbyt wiele samochodów elektrycznych podłączonych do sieci energetycznej może stanowić dla niej nadmierne obciążenie. Potwierdził to Klaus Müller. Jego zdaniem dlatego regionalni operatorzy sieci powinni mieć również możliwość awaryjnego zmniejszenia poboru energii elektrycznej. To pozwoliłoby kierowcom samochodów elektrycznych ładować swoje pojazdy, tylko że… wolniej.

To samo w Rzymie

Podobne problemy zaczynają mieć także inne kraje Unii Europejskiej, która chce być w awangardzie postępu klimatycznego. Ograniczenia zużycia energii wprowadzają władze Rzymu. Mieszkańcy stolicy Włoch wkrótce będą musieli ograniczyć użycie klimatyzatorów i ogrzewania. Pojawi się nowa grupa przestępców: tych ludzi, którzy nie przestrzegają w swoich domach nowych regulacji dotyczących racjonowania energii.

Źródło: PolskiObserwator.de
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przez droższy prąd polskie firmy podniosły ceny

Większość polskich przedsiębiorstw w reakcji na kryzys energetyczny zdecydowało się na podwyżki cen swoich towarów i usług.
2 MIN CZYTANIA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA

Orlen chce budować globalną markę i zmienia nazwę

Polski Koncern Naftowy Orlen Spółka Akcyjna oficjalnie zmieni nazwę na krótszą. Może to nastąpić już za miesiąc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Stocznie kontrolowane przez Skarb Państwa zwiększają straty

Skumulowane straty stoczni objętych skonsolidowanymi sprawozdaniami finansowymi grup kapitałowych kontrolowanych spółek Skarbu Państwa zwiększały się z roku na rok i na koniec 2021 r. wyniosły 1,2 mld zł.
2 MIN CZYTANIA

Nieprawidłowości w zarządzaniu małymi portami

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, w którym wskazała na szereg nieprawidłowości w zakresie zarządzania małymi portami morskimi w Polsce. Najważniejsze nieprawidłowości dotyczyły planowania rozwoju, zarządzania infrastrukturą, zapewnienia bezpieczeństwa, a także obowiązków finansowo-księgowych.
2 MIN CZYTANIA

Jak Polska może wycofać się z unijnej polityki klimatycznej [WYWIAD]

Dr Grzegorz Chocian, prezes Fundacji Konstruktywnej Ekologii Ecoprobono, tłumaczy nam, w jaki sposób Polska może wycofać się z unijnej polityki klimatycznej bez wychodzenia z Unii Europejskiej.
9 MIN CZYTANIA