fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaŚwiatNiemcy będą sprowadzać pracowników

Niemcy będą sprowadzać pracowników

Restauracje i hotele w Niemczech pozostają otwarte, a zainteresowanie gości ich odwiedzaniem jest nie mniejsze niż przed pandemią. Niemcy jednak mają coraz większe problemy ze znalezieniem do nich pracowników – czytamy w raporcie Federalnej Agencji Zatrudnienia, cytowanej przez polityczny magazyn ARD Panorama. Drobnym przedsiębiorcom prowadzącym lokale doskwierają też coraz wyższe ceny paliw.

Jak wynika z danych Federalnej Agencji Zatrudnienia, w szczycie sezonu, w lipcu 2021 roku, w hotelarstwie zatrudnionych było o 15,6 proc. (czyli o 272 812) osób mniej niż w tym samym miesiącu przed pandemią. Jednym z mniej spodziewanych efektów kryzysu pandemicznego jest w Niemczech niedobór siły roboczej.
– W dużej części branży usługowej, która była zamykana, trzeba mówić o szoku koronowym – komentuje problem Stefan Sell, ekonomista i badacz społeczny, w wywiadzie dla „Panoramy”.

Wakaty są niemal wszędzie

Niemiecka gospodarka miała już problemy z brakiem rąk do pracy przed pandemicznym załamaniem. Powodem są zmiany demograficzne. Z jednej strony pokolenie „baby boomers” przechodzi na emeryturę, z drugiej coraz mniej młodych ludzi wchodzi na rynek pracy. Instytut Badań nad Zatrudnieniem (IAB) radzi, by Niemcy ściągnęli z zagranicy ok. 400 tys. pracowników. Także Detlef Scheele, prezes Federalnej Agencji Zatrudnienia, ostrzega przed ogromnym i rosnącym niedoborem siły roboczej w Niemczech. – Jest on znacznie większy niż w poprzednich latach – alarmuje w wywiadzie dla „Süddeutsche Zeitung”. Potrzebni są nie tylko ludzie do pracy w branży HoReCa, ale także lekarze, pielęgniarki, opiekunowie osób starszych, pracownicy do monitorowania zmian klimatycznych, logistycy oraz naukowcy z różnych dziedzin.

Zdaniem Detlefa Scheele kryzys COVID-19 stał się akceleratorem niedoboru siły roboczej w niektórych branżach niemieckiej gospodarki. Szczególnie dotknięte zostały nim sektory o stosunkowo niskich wynagrodzeniach, takie jak branża hotelarska i gastronomiczna. W szczycie pandemii pracownicy dostawali tam tylko niewielkie dodatki za gotowość do pracy, co skłaniało ich do szukania jej w innych branżach.

Kryzys w branży HoReCa

Przez brak pracowników niektóre restauracje skracają godziny swojego funkcjonowania lub zamykają je w określone dni. Według danych Federalnej Agencji Zatrudnienia, w lipcu 2021 r. w hotelach prowadzących restauracje było o 25 proc. mniej niskopłatnych miejsc pracy niż w lipcu 2019 roku, czyli przed pandemią.

Kryzys dotyka także ruch lotniczy. Sytuacja jest tam jeszcze gorsza niż przed pandemią. Brakuje zwłaszcza pracowników obsługi naziemnej, odpowiedzialnych za odprawę czy obsługę bagażu, co powoduje znaczne wydłużenie oczekiwania przy odprawach. Część odchodzących z pracy najprawdopodobniej trafiła do szybko rozwijających się sektorów logistyki i handlu detalicznego.

W obliczu drożejących paliw

Małym i średniej wielkości firmom doskwierają także coraz wyższe ceny benzyny i oleju napędowego: – Rosnące ceny mogą mieć poważne konsekwencje nie tylko dla konsumentów, ale także dla firm – ostrzega Mittelstandsverband BVMW, organizacja reprezentująca niemieckie MŚP, wzywając federalny rząd do interwencji w postaci wprowadzenia ulg podatkowych dla konsumentów i mniejszych firm.
Pomimo, że gospodarka niemiecka posiada znaczące rezerwy eksperci wskazują, że będzie potrzebowała nowego impulsu, by wrócić na ścieżkę stałego rozwoju.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Uwaga! Nadchodzi cyfrowa demencja

Rozdawanie szkołom laptopów to nie tylko marnotrawienie pieniędzy publicznych – to konkretna szkoda wyrządzana dzieciom. Neurobiolog Manfred Spitzer dowodzi, że cyfryzacja szkół do niczego dobrego nie prowadzi.
4 MIN CZYTANIA