fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaŚwiatNiemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.

Rheinmetall stworzył spółkę joint venture we współpracy z ukraińskim państwowym przedsiębiorstwem Ukroboronprom. Niemcy obejmą w niej większościowy pakiet udziałów. Wstępne umowy w tej sprawie zostały już podpisane przez przedstawicieli obydwu stron.

Współpraca obejmie początkowo konserwację i naprawę czołgów oraz innych pojazdów pancernych używanych przez ukraińskie wojsko. Jednocześnie będą trwały prace nad stworzeniem linii montażowych dla nowych pojazdów.

Prezes Rheinmetall Armin Papperger stwierdził:

Naszą główną troską jest wspieranie ukraińskich partnerów w walce o wolność i demokrację oraz jak najszybsze zaspokojenie ich pilnych potrzeb.  W czasie zmian bierzemy na siebie odpowiedzialność, robiąc wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić pokój w Europie.

Niemiecka firma ma być wartościowym partnerem dla Ukrainy zarówno w perspektywie krótko, jak i długoterminowej współpracy.

Pierwsze wspólne działania będące efektem umowy mają mieć miejsce już w połowie lipca.

Rheinmetall jest jednym z największych na świecie producentów broni i amunicji. To właśnie z fabryk tego koncernu pochodzą czołgi Leopard będące ważnym elementem m.in. polskich sił pancernych.

Reuter, dw.com, rheinmetall.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Elon Musk przyjęty w Chinach z honorami

Szef Tesli Elon Musk po raz pierwszy od trzech lat odwiedził Chiny. Spotkał się m.in. z chińskim ministrem spraw zagranicznych. Odwiedził także fabrykę Tesli w Szanghaju.
< 1 MIN CZYTANIA

Regulacje dotyczące ogrzewania zagrażają koalicji rządzącej Niemcami

Zaostrzająca się kłótnia w niemieckiej koalicji rządowej coraz bardziej opóźnia przyjęcie ustawy mającej utorować drogę przejścia na ekologiczne ogrzewanie.
3 MIN CZYTANIA

Czy Republika Południowej Afryki aresztuje Putina?

Republika Południowej Afryki planuje zmienić swoje prawo tak, aby sama mogła podejmować decyzje, czy aresztować przywódców poszukiwanych przez Międzynarodowy Trybunał Karny – w tej chwili jest do tego zobowiązana. Sprawa dotyczy bezpośrednio Władimira Putina.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Potężny wzrost bezrobocia wśród chińskiej młodzieży

Bezrobocie wśród młodych mieszkańców największych chińskich miast jest czterokrotnie wyższe niż wśród wszystkich obywateli zdolnych do podjęcia pracy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA