fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaŚwiatNiemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.

Rheinmetall stworzył spółkę joint venture we współpracy z ukraińskim państwowym przedsiębiorstwem Ukroboronprom. Niemcy obejmą w niej większościowy pakiet udziałów. Wstępne umowy w tej sprawie zostały już podpisane przez przedstawicieli obydwu stron.

Współpraca obejmie początkowo konserwację i naprawę czołgów oraz innych pojazdów pancernych używanych przez ukraińskie wojsko. Jednocześnie będą trwały prace nad stworzeniem linii montażowych dla nowych pojazdów.

Prezes Rheinmetall Armin Papperger stwierdził:

Naszą główną troską jest wspieranie ukraińskich partnerów w walce o wolność i demokrację oraz jak najszybsze zaspokojenie ich pilnych potrzeb.  W czasie zmian bierzemy na siebie odpowiedzialność, robiąc wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić pokój w Europie.

Niemiecka firma ma być wartościowym partnerem dla Ukrainy zarówno w perspektywie krótko, jak i długoterminowej współpracy.

Pierwsze wspólne działania będące efektem umowy mają mieć miejsce już w połowie lipca.

Rheinmetall jest jednym z największych na świecie producentów broni i amunicji. To właśnie z fabryk tego koncernu pochodzą czołgi Leopard będące ważnym elementem m.in. polskich sił pancernych.

Reuter, dw.com, rheinmetall.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA

Utoniemy w śmieciach? Unia zakazuje wywożenia odpadów za granicę

Parlament Europejski przegłosował przepisy, które zakażą wywożenia niektórych kategorii odpadów poza granice państw należących do UE.
< 1 MIN CZYTANIA

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA