Szereg niemieckich firm dostarcza technologie i świadczy usługi na rzecz rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego.

geralt/Pixabay

Informacje na temat niemieckich firm wciąż zaopatrujących rosyjski przemysł zbrojeniowy podał Anton Mykytiuk należący do Rady Kontroli Społecznej Narodowego Biura Antykorupcyjnego oraz ekspert Rady Bezpieczeństwa Gospodarczego Ukrainy.

Jego zdaniem przedsiębiorstwa, takie jak Walter, Schunk i Kemmler zapewniają Rosjanom  dostęp do technologii pomagających w obsłudze i produkcji samolotów, pocisków i czołgów.

Cały czas dostawy sprzętu dla firm zbrojeniowych w Federacji Rosyjskiej zapewnia Walter AG. Przez swoje rosyjskie filie zaopatruje państwowe przedsiębiorstwa objęte unijnymi sankcjami, jak np. Ałmaz-Antiej, Rostec, Rosatom i Roskosmos.

Schunk GmbH & Co. dostarcza swoje produkty do fabryk samolotów wojskowych Suchoj oraz do zakładów zajmujących się budową systemów przeciwlotniczych Buk, Tunguska i Szyłka. Na wszystkie z nich wcześniej Bruksela nałożyła ograniczenia.

Kemmler GmbH nie ma swojej filii w Rosji, ale własne produkty rozprowadza przez sieć funkcjonujących w tym kraju dystrybutorów. Trafiają one m.in. do producenta rakiet balistycznych Topol-M czy do fabryk Kałasznikowa.

PAP

Poprzedni artykułPolacy rzucili się na obligacje
Następny artykułOdszkodowań nie będzie