fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaEnergetykaNiemcy chcą gigantycznego odszkodowania od Gazpromu!

Niemcy chcą gigantycznego odszkodowania od Gazpromu!

Niemieckie przedsiębiorstwo energetyczne Uniper zapowiedziało wystosowanie pozwu wobec Gazpromu za niedostarczenie umówionej ilości gazu.

Szef przedsiębiorstwa energetycznego Uniper Klaus-Dieter Maubach oznajmił, że jego firma wszczęła postępowanie arbitrażowe, które odbędzie się w Sztokholmie. Jego przedmiotem będzie wstrzymanie przez Rosjan dostaw gazu od czerwca tego roku. W wyniku tych działań Uniper, aby realizować zobowiązania wobec klientów, musiał nabywać surowiec z innych źródeł po znacznie wyższych cenach i tym samym poniósł znaczne koszty. Niemiecka firma szacuje swoje straty na 11,6 miliarda euro i takiej kwoty domaga się od Gazpromu.

Uniper za pierwsze dziewięć miesięcy tego roku odnotował największą stratę w swojej historii, sięgającą 40 miliardów euro.

Jednocześnie przedsiębiorstwo oznajmiło, że maksymalnie dystansuje się od dotychczas powiązanej z nim firmy Unipro, która prowadziła swoją działalność w Federacji Rosyjskiej. Między obydwoma organizacjami nastąpiła już separacja kadrowa, prawna i finansowa. Jeszcze w 2021 roku został znaleziony nabywca na tę spółkę, jednak zabrakło decyzji politycznej dla akceptacji transakcji.

Uniper ma swoją siedzibę w niemieckim Düsseldorfie. Zatrudnia 7 tysięcy osób i prowadzi działalność sprowadzającą się do handlu i produkcji energii w 40 państwach.

uniper.energy

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Orlen chce budować globalną markę i zmienia nazwę

Polski Koncern Naftowy Orlen Spółka Akcyjna oficjalnie zmieni nazwę na krótszą. Może to nastąpić już za miesiąc.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy chcą rozwijać morską energetykę wiatrową

Polskie przedsiębiorstwa są zainteresowane wspieraniem budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Niektóre z naszych firm już w tym uczestniczą.
2 MIN CZYTANIA

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA