fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaNiemcy chcą gigantycznego odszkodowania od Gazpromu!

Niemcy chcą gigantycznego odszkodowania od Gazpromu!

Niemieckie przedsiębiorstwo energetyczne Uniper zapowiedziało wystosowanie pozwu wobec Gazpromu za niedostarczenie umówionej ilości gazu.

Szef przedsiębiorstwa energetycznego Uniper Klaus-Dieter Maubach oznajmił, że jego firma wszczęła postępowanie arbitrażowe, które odbędzie się w Sztokholmie. Jego przedmiotem będzie wstrzymanie przez Rosjan dostaw gazu od czerwca tego roku. W wyniku tych działań Uniper, aby realizować zobowiązania wobec klientów, musiał nabywać surowiec z innych źródeł po znacznie wyższych cenach i tym samym poniósł znaczne koszty. Niemiecka firma szacuje swoje straty na 11,6 miliarda euro i takiej kwoty domaga się od Gazpromu.

Uniper za pierwsze dziewięć miesięcy tego roku odnotował największą stratę w swojej historii, sięgającą 40 miliardów euro.

Jednocześnie przedsiębiorstwo oznajmiło, że maksymalnie dystansuje się od dotychczas powiązanej z nim firmy Unipro, która prowadziła swoją działalność w Federacji Rosyjskiej. Między obydwoma organizacjami nastąpiła już separacja kadrowa, prawna i finansowa. Jeszcze w 2021 roku został znaleziony nabywca na tę spółkę, jednak zabrakło decyzji politycznej dla akceptacji transakcji.

Uniper ma swoją siedzibę w niemieckim Düsseldorfie. Zatrudnia 7 tysięcy osób i prowadzi działalność sprowadzającą się do handlu i produkcji energii w 40 państwach.

uniper.energy

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA