fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatNiemcy zapraszają Serbię do Unii Europejskiej

Niemcy zapraszają Serbię do Unii Europejskiej

Olaf Scholz, kanclerz Niemiec, powiedział, że chce, aby wszystkie kraje Bałkanów Zachodnich przystąpiły do ​​Unii Europejskiej, ale Serbia musi kontynuować reformy, w tym dotyczące wolności mediów, zanim będzie mogła przystąpić.

– Dla Serbii ważne jest, aby kontynuowała swoją ścieżkę reform, która obejmuje wolność mediów i walkę z przestępczością zorganizowaną – powiedział kanclerz Scholz na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Serbii Aleksandarem Vučiciem w Berlinie.

Jak informuje EURACTIV.com, prezydent Vučić stwierdził, że Serbia jest w pełni zaangażowana w przystąpienie do UE, mimo że nie jest to tak popularne wśród opinii publicznej.

Wcześniej Scholz powiedział, że postrzega kraje Bałkanów Zachodnich jako należące do Europy.

– W przyszłości wszystkie jej kraje muszą należeć do Unii Europejskiej – stwierdził Scholz, obiecując zrobić wszystko, co w jego mocy, aby wspomóc ten proces.

Po inwazji Rosji na Ukrainę Serbia musiała zrównoważyć swoje europejskie aspiracje i partnerstwo z NATO ze swoim wielowiekowym sojuszem z Rosją.

W drugiej połowie roku kanclerz Scholz ma w planach odwiedzenie regionu, w tym Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny, Macedonii Północnej, Albanii, Serbii i Kosowa. Ma zaprosić te kraje do rozmów o współpracy regionalnej.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA