Olaf Scholz, kanclerz Niemiec, powiedział, że chce, aby wszystkie kraje Bałkanów Zachodnich przystąpiły do ​​Unii Europejskiej, ale Serbia musi kontynuować reformy, w tym dotyczące wolności mediów, zanim będzie mogła przystąpić.

– Dla Serbii ważne jest, aby kontynuowała swoją ścieżkę reform, która obejmuje wolność mediów i walkę z przestępczością zorganizowaną – powiedział kanclerz Scholz na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Serbii Aleksandarem Vučiciem w Berlinie.

Jak informuje EURACTIV.com, prezydent Vučić stwierdził, że Serbia jest w pełni zaangażowana w przystąpienie do UE, mimo że nie jest to tak popularne wśród opinii publicznej.

Wcześniej Scholz powiedział, że postrzega kraje Bałkanów Zachodnich jako należące do Europy.

– W przyszłości wszystkie jej kraje muszą należeć do Unii Europejskiej – stwierdził Scholz, obiecując zrobić wszystko, co w jego mocy, aby wspomóc ten proces.

Po inwazji Rosji na Ukrainę Serbia musiała zrównoważyć swoje europejskie aspiracje i partnerstwo z NATO ze swoim wielowiekowym sojuszem z Rosją.

W drugiej połowie roku kanclerz Scholz ma w planach odwiedzenie regionu, w tym Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny, Macedonii Północnej, Albanii, Serbii i Kosowa. Ma zaprosić te kraje do rozmów o współpracy regionalnej.

Poprzedni artykułStopy procentowe znowu poszły w górę. Sprawdź o ile!
Następny artykułWartość remanentu bez składki zdrowotnej