fbpx
wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaZdrowieNiemcy chcą zalegalizować marihuanę. Czy Bruksela się na to zgodzi?

Niemcy chcą zalegalizować marihuanę. Czy Bruksela się na to zgodzi?

Niemiecki rząd przedstawił plan depenalizacji posiadania marihuany oraz pozwolenia na prowadzenie jej sprzedaży.

Informacje o możliwości dekryminalizacji posiadania do 30 gramów marihuany przedstawiło niemieckie ministerstwo zdrowia. Dodatkowo każdy będzie mógł uprawiać trzy rośliny konopi na własny użytek.

Władze w Berlinie chcą też, aby działała licencjonowana sieć sprzedaży marihuany. Sklepy będą dostępne dla osób mających więcej niż 18 lat i każdy klient otrzyma możliwość nabycia limitowanej ilości produktów. Nie jest wykluczone, że możliwość ich sprzedaży otrzymają również apteki. Transakcje możliwe będą do realizacji tylko w stacjonarnych punktach, bez opcji ich dostawy do domu przez kuriera.

Do sprzedaży mają zostać dopuszczone również produkty konopne, jak kapsułki, aerozole czy krople.

Rząd zamierza przez pierwsze 4 lata obowiązywania nowych przepisów zbierać dane na temat wpływu szerokiego dostępu marihuany na społeczeństwo. Jeżeli zostaną tu uzyskane niepokojące informacje, to wtedy wcześniejsza polityka zostanie zrewidowana.

Niemiecka administracja zamierza w najbliższych dniach przedstawić swoje plany Komisji Europejskiej w celu uzyskania potwierdzenia, iż są one zgodne z zasadami obowiązującymi w Unii. Jeżeli tak się stanie, to prace legislacyjne nad nowymi przepisami mogą się rozpocząć z początkiem przyszłego roku.

businessinsider.de, .theguardian.com, euronews.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

RFN – ujawniono prawdę o złej metodzie walki z pandemią

Z odtajnionych akt Instytutu Kocha – niemieckiej agencji zdrowia publicznego – wynika, że jego eksperci ostrzegali rząd federalny Niemiec przed obowiązkowymi maskami oraz niszczącym lockdownem. Niemiecka opinia publiczna jest wstrząśnięta raportem RKI.
3 MIN CZYTANIA

Wiatraki dewastują zdrowie i różnorodność biologiczną?

Obracające się turbiny wiatrowe wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale także infradźwięki. Szkodzą one zdrowiu okolicznych mieszkańców i w poważny sposób zaburzają równowagę biologiczną – uważa niemiecka badaczka.
3 MIN CZYTANIA

Ukraina stanie się ziemią obiecaną dla producentów marihuany

Ukraińskie władze zliberalizowały zasady produkcji konopi technicznych oraz zalegalizowały możliwość korzystania z marihuany w celach medycznych.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA