fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaZdrowieNiemcy chcą zalegalizować marihuanę. Czy Bruksela się na to zgodzi?

Niemcy chcą zalegalizować marihuanę. Czy Bruksela się na to zgodzi?

Niemiecki rząd przedstawił plan depenalizacji posiadania marihuany oraz pozwolenia na prowadzenie jej sprzedaży.

Informacje o możliwości dekryminalizacji posiadania do 30 gramów marihuany przedstawiło niemieckie ministerstwo zdrowia. Dodatkowo każdy będzie mógł uprawiać trzy rośliny konopi na własny użytek.

Władze w Berlinie chcą też, aby działała licencjonowana sieć sprzedaży marihuany. Sklepy będą dostępne dla osób mających więcej niż 18 lat i każdy klient otrzyma możliwość nabycia limitowanej ilości produktów. Nie jest wykluczone, że możliwość ich sprzedaży otrzymają również apteki. Transakcje możliwe będą do realizacji tylko w stacjonarnych punktach, bez opcji ich dostawy do domu przez kuriera.

Do sprzedaży mają zostać dopuszczone również produkty konopne, jak kapsułki, aerozole czy krople.

Rząd zamierza przez pierwsze 4 lata obowiązywania nowych przepisów zbierać dane na temat wpływu szerokiego dostępu marihuany na społeczeństwo. Jeżeli zostaną tu uzyskane niepokojące informacje, to wtedy wcześniejsza polityka zostanie zrewidowana.

Niemiecka administracja zamierza w najbliższych dniach przedstawić swoje plany Komisji Europejskiej w celu uzyskania potwierdzenia, iż są one zgodne z zasadami obowiązującymi w Unii. Jeżeli tak się stanie, to prace legislacyjne nad nowymi przepisami mogą się rozpocząć z początkiem przyszłego roku.

businessinsider.de, .theguardian.com, euronews.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Samobójstwo – autodestrukcja, desperacja czy może… moda? [WYWIAD]

W ostatnich latach obserwujemy skokowy wzrost liczby samobójstw dokonywanych przez dzieci wchodzące w wiek dojrzewania. Rozmawiamy o tym z Magdaleną Zorić, autorką i koordynatorką projektu edukacyjno-społecznego „Śmierć oczami dziecka: żałoba – temat tabu – STOP SAMOBÓJSTWOM”.
5 MIN CZYTANIA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko „traktatowi pandemicznemu” WHO

W ramach WHO dopinany jest tzw. traktat pandemiczny, który zdaniem Konfederacji w ogóle nie powinien być przez Polskę rozpatrywany. Tymczasem rząd próbuje nas w to wmanewrować.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska niewystarczająco chroni interesy finansowe Unii Europejskiej?

Komisja Europejska wezwała kilka krajów do przestrzegania przepisów dotyczących zwalczania, za pośrednictwem prawa karnego, nadużyć na szkodę interesów finansowych Unii.
2 MIN CZYTANIA

Potężny wzrost bezrobocia wśród chińskiej młodzieży

Bezrobocie wśród młodych mieszkańców największych chińskich miast jest czterokrotnie wyższe niż wśród wszystkich obywateli zdolnych do podjęcia pracy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA