Niemiecki rząd przedstawił plan depenalizacji posiadania marihuany oraz pozwolenia na prowadzenie jej sprzedaży.

Informacje o możliwości dekryminalizacji posiadania do 30 gramów marihuany przedstawiło niemieckie ministerstwo zdrowia. Dodatkowo każdy będzie mógł uprawiać trzy rośliny konopi na własny użytek.

Władze w Berlinie chcą też, aby działała licencjonowana sieć sprzedaży marihuany. Sklepy będą dostępne dla osób mających więcej niż 18 lat i każdy klient otrzyma możliwość nabycia limitowanej ilości produktów. Nie jest wykluczone, że możliwość ich sprzedaży otrzymają również apteki. Transakcje możliwe będą do realizacji tylko w stacjonarnych punktach, bez opcji ich dostawy do domu przez kuriera.

Do sprzedaży mają zostać dopuszczone również produkty konopne, jak kapsułki, aerozole czy krople.

Rząd zamierza przez pierwsze 4 lata obowiązywania nowych przepisów zbierać dane na temat wpływu szerokiego dostępu marihuany na społeczeństwo. Jeżeli zostaną tu uzyskane niepokojące informacje, to wtedy wcześniejsza polityka zostanie zrewidowana.

Niemiecka administracja zamierza w najbliższych dniach przedstawić swoje plany Komisji Europejskiej w celu uzyskania potwierdzenia, iż są one zgodne z zasadami obowiązującymi w Unii. Jeżeli tak się stanie, to prace legislacyjne nad nowymi przepisami mogą się rozpocząć z początkiem przyszłego roku.

businessinsider.de, .theguardian.com, euronews.com

Poprzedni artykułW Polsce powstaną inkubatory biznesu
Następny artykułElektrownia jądrowa szansą dla polskiego biznesu