fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaNiemcy demontują wiatraki, żeby zrobić miejsce dla kopalni węgla

Niemcy demontują wiatraki, żeby zrobić miejsce dla kopalni węgla

W niemieckim landzie Nadrenia Północna-Westfalia demontowane są turbiny wiatrowe, aby na ich miejscu mogła rozszerzyć swoją działalność kopalnia węgla brunatnego.

Federalne władze Niemiec porozumiały się z rządem Nadrenii Północnej-Westfalii w sprawie rozszerzenia działalności odkrywkowej kopalni Garzweiler.

Zamiast wiatraków będzie odkrywka

Jeden wiatrak już został zdemontowany, a kolejne siedem czeka na swoją kolej. Dzięki temu kopalnia będzie mogła zwiększyć swoją powierzchnię o teren zajmowany obecnie przez turbiny. Szacuje się, że są tam dostępne do eksploatacji złoża zawierające ok. 15-20 milionów ton węgla.

Działania te są efektem umowy między Robertem Habeckiem, federalnym ministrem gospodarki i klimatu z Partii Zielonych a Moną Neubaur, minister gospodarki landu Nadrenia Północna-Westfalia. Zgodnie z zawartym porozumieniem, za demontaż wiatraków i zwiększenie wydobycia w kopalni koncern energetyczny RWE zobowiązał się  wycofać – do 2030 roku – z używania węgla do produkcji energii. Oznacza to radykalną zmianę wobec wcześniejszych ustaleń, zgodnie z którymi miało się to stać 8 lat później.

Wszystkiemu winna Rosja

Władze uzasadniają konieczność powrotu do węgla kryzysem energetycznym, będącym następstwem wojny na Ukrainie i odcięciem dostaw surowców z Rosji.

Znajdująca się nieopodal Kolonii kopalnia Garzweiler wywoływała potężne kontrowersje w przeszłości. Aby mogły być w niej prowadzone prace metodą odkrywkową przesiedlono od początku lat 80. XX w. kilkadziesiąt tysięcy ludzi, a kilkanaście miejscowości przestało istnieć.

euobserver.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA