fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaEnergetykaNiemcy demontują wiatraki, żeby zrobić miejsce dla kopalni węgla

Niemcy demontują wiatraki, żeby zrobić miejsce dla kopalni węgla

W niemieckim landzie Nadrenia Północna-Westfalia demontowane są turbiny wiatrowe, aby na ich miejscu mogła rozszerzyć swoją działalność kopalnia węgla brunatnego.

Federalne władze Niemiec porozumiały się z rządem Nadrenii Północnej-Westfalii w sprawie rozszerzenia działalności odkrywkowej kopalni Garzweiler.

Zamiast wiatraków będzie odkrywka

Jeden wiatrak już został zdemontowany, a kolejne siedem czeka na swoją kolej. Dzięki temu kopalnia będzie mogła zwiększyć swoją powierzchnię o teren zajmowany obecnie przez turbiny. Szacuje się, że są tam dostępne do eksploatacji złoża zawierające ok. 15-20 milionów ton węgla.

Działania te są efektem umowy między Robertem Habeckiem, federalnym ministrem gospodarki i klimatu z Partii Zielonych a Moną Neubaur, minister gospodarki landu Nadrenia Północna-Westfalia. Zgodnie z zawartym porozumieniem, za demontaż wiatraków i zwiększenie wydobycia w kopalni koncern energetyczny RWE zobowiązał się  wycofać – do 2030 roku – z używania węgla do produkcji energii. Oznacza to radykalną zmianę wobec wcześniejszych ustaleń, zgodnie z którymi miało się to stać 8 lat później.

Wszystkiemu winna Rosja

Władze uzasadniają konieczność powrotu do węgla kryzysem energetycznym, będącym następstwem wojny na Ukrainie i odcięciem dostaw surowców z Rosji.

Znajdująca się nieopodal Kolonii kopalnia Garzweiler wywoływała potężne kontrowersje w przeszłości. Aby mogły być w niej prowadzone prace metodą odkrywkową przesiedlono od początku lat 80. XX w. kilkadziesiąt tysięcy ludzi, a kilkanaście miejscowości przestało istnieć.

euobserver.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Czekają nas olbrzymie podwyżki za prąd?

Jeśli rząd odejdzie od zamrożenia cen energii, to w 2024 roku Polacy będą musieli zapłacić za prąd o wiele więcej niż dzisiaj.
2 MIN CZYTANIA

Polska stanie się regionalnym hubem energetycznym?

Polski rząd liczy na to, że dzięki rozwojowi Terminalu FSRU 2 w rejonie Gdańska, nasz kraj stanie się hubem energetycznym dla państw regionu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA