fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatNiemcy i Francja chcą Ukrainy w UE

Niemcy i Francja chcą Ukrainy w UE

Francja, Niemcy, Włochy i Rumunia opowiadają się za uzyskaniem przez Ukrainę „natychmiastowego” oficjalnego statusu kandydata do Unii Europejskiej.

– Cała nasza czwórka popiera status natychmiastowego kandydata do akcesji – powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron na wspólnej konferencji prasowej z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, premierem Włoch Mario Draghim i prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem, którzy przyjechali do Kijowa. – Komisja Europejska określi ramy dyskusji, a decyzje zostaną podjęte przez Radę w przyszłym tygodniu – dodał.

– Przybyliśmy dzisiaj do Kijowa z jasnym przesłaniem: Ukraina jest częścią europejskiej rodziny – stwierdził kanclerz Scholz.

Decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta na kluczowym szczycie UE w dniach 23-24 czerwca. Będzie wymagała jednomyślności wśród 27 krajów członkowskich.

Jak informuje serwis EURACTIV.pl, Unia Europejska może zażądać wypełnienia wielu warunków, zanim wyrazi zgodę na formalne rozpoczęcie rozmów akcesyjnych. Tymi warunkami mogą być wymogi dotyczące praworządności, reform instytucjonalnych czy walki z korupcją.

Natomiast rezolucja Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (to organ doradczy Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji, reprezentujący głosy przedsiębiorstw, związków zawodowych i grup społeczeństwa obywatelskiego w UE) stwierdza, że Ukrainie należy przyznać bezwarunkowy status kandydata do członkostwa w UE.

– Nasza rezolucja wysyła jasny sygnał do Komisji i Rady, aby przyznać Ukrainie status kraju kandydującego. Ukraina na to zasługuje, a jej obywatelom należy dać wyraźną europejską perspektywę – powiedziała Christa Schweng, szefowa EKES.

Również Komisja Europejska zarekomendowała przyznanie Ukrainie statusu kraju-kandydata do Unii Europejskiej.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA