Francja, Niemcy, Włochy i Rumunia opowiadają się za uzyskaniem przez Ukrainę „natychmiastowego” oficjalnego statusu kandydata do Unii Europejskiej.

– Cała nasza czwórka popiera status natychmiastowego kandydata do akcesji – powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron na wspólnej konferencji prasowej z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, premierem Włoch Mario Draghim i prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem, którzy przyjechali do Kijowa. – Komisja Europejska określi ramy dyskusji, a decyzje zostaną podjęte przez Radę w przyszłym tygodniu – dodał.

– Przybyliśmy dzisiaj do Kijowa z jasnym przesłaniem: Ukraina jest częścią europejskiej rodziny – stwierdził kanclerz Scholz.

Decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta na kluczowym szczycie UE w dniach 23-24 czerwca. Będzie wymagała jednomyślności wśród 27 krajów członkowskich.

Jak informuje serwis EURACTIV.pl, Unia Europejska może zażądać wypełnienia wielu warunków, zanim wyrazi zgodę na formalne rozpoczęcie rozmów akcesyjnych. Tymi warunkami mogą być wymogi dotyczące praworządności, reform instytucjonalnych czy walki z korupcją.

Natomiast rezolucja Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (to organ doradczy Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji, reprezentujący głosy przedsiębiorstw, związków zawodowych i grup społeczeństwa obywatelskiego w UE) stwierdza, że Ukrainie należy przyznać bezwarunkowy status kandydata do członkostwa w UE.

– Nasza rezolucja wysyła jasny sygnał do Komisji i Rady, aby przyznać Ukrainie status kraju kandydującego. Ukraina na to zasługuje, a jej obywatelom należy dać wyraźną europejską perspektywę – powiedziała Christa Schweng, szefowa EKES.

Również Komisja Europejska zarekomendowała przyznanie Ukrainie statusu kraju-kandydata do Unii Europejskiej.

Poprzedni artykułKryształy Polskiej Gospodarki – TAURON POLSKA ENERGIA – laureat w kategorii NAGRODA REDAKCJI
Następny artykułWęgry blokują minimalny CIT w UE