fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaNiemcy odkładają na bok krytykę Kataru i podpisują 15-letnią umowę na dostawy...

Niemcy odkładają na bok krytykę Kataru i podpisują 15-letnią umowę na dostawy gazu

Niemcy podpisały właśnie 15-letnią umowę na zakup 2 mln ton skroplonego gazu z Kataru, pokazując, że niemiecka krytyka mundialu w Zatoce Perskiej to zwykła hipokryzja.

W tym tygodniu Qatar Energy ogłosiło, że od 2026 roku Niemcy będą otrzymywać nowe strumienie skroplonego gazu ziemnego (LNG) z Kataru. Sprzedaż odbywać się będzie za pośrednictwem ConocoPhillips – amerykańskiego giganta energetycznego, który w październiku tego roku został wybrany przez katarską państwową firmę naftowo-gazową na trzeciego i ostatniego międzynarodowego partnera w projekcie rozbudowy North Field South (NFS).

Podpisany na 15 lat kontrakt zakłada, że Katarczycy sprzedadzą gaz amerykańskiej firmie ConocoPhillips, a ta następnie dostarczy go do terminala skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Brunsbüttel. Co ciekawe, informacja o podpisaniu umowy pojawiała się kilka dni po ostrej krytyce mundialu w Katarze przez Niemcy. Berlin „potępił” Katar za dyskryminację osób LGBTQ, a także „wyraził swoje oburzenie” warunkami pracy robotników budujących stadiony piłkarskie. Krytyka płynęła nie tylko ze strony władz. Nawet niemiecka drużyna piłkarska, w ramach solidarności z osobami homoseksualnymi, planowała zaprezentować się w tęczowych opaskach. Jednak zarówno za słowami Berlina, jak i niemieckich piłkarzy nie poszły czyny. Podpisana umowa i występ zawodników bez opasek są tego przykładem. Złośliwi twierdzą nawet, że szopka, jaką odstawiły niemieckie władze w związku z mundialem, była częścią negocjacji z Katarczykami w sprawie podpisania umowy na dostawy gazu.

Niemiecka droga do niezależności

Wybuch wojny na Ukrainie zachwiał bezpieczeństwem energetycznym Europy. W niezwykle trudnej sytuacji znaleźli się Niemcy, którzy w odpowiedzi na zakręcenie kurka z rosyjskim gazem rozpoczęli budowę czterech awaryjnych pływających terminali LNG do rozładunku skroplonego gazu oraz wszczęli rozmowy z nowymi dostawcami, czego efektem jest niedawno sfinalizowana umowa. Mimo podjętych wysiłków pewne jest, że gaz z Kataru nie pomoże Niemcom uniknąć niedoborów energii tej i potencjalnie następnej zimy.

Do tej pory głównym rynkiem zbytu dla katarskiego gazu były: Azja (zwłaszcza Chiny), Japonia i Korea Południowa. W zeszłym tygodniu Doha zawarła 27-letnią umowę na wysyłanie do Chin czterech milionów ton LNG rocznie.

Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck powiedział, że chociaż Berlin nie ma nic przeciwko podpisaniu umowy na 20 lat lub dłużej, to jednak firmy muszą być świadome długoterminowych celów klimatycznych Niemiec. Przypomniał też, że plan Niemiec zakładający zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o połowę do 2030 r. oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2045 r. pozostaje niezmienny.

Tymczasem eksperci podkreślają, że jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę, nasz zachodni sąsiad miał poważne problemy w zakresie ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Jak wynika z danych opublikowanych przez Poczdamski Instytut Badań nad Klimatem w 2021 r. zamiast zredukować Niemcy zwiększyli emisję dwutlenku węgla o 4,5 proc. w porównaniu z rokiem 2020. Przyczyną takiego stanu rzeczy miały być wysokie ceny energii, które zmusiły najuboższych Niemców do wyboru tańszego węgla. Biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku energetycznym wszystko wskazuje na to, że sytuacja może się powtórzyć. Przecież Niemcy wielokrotnie już udowodnili, że w ich przypadku deklaracje nie idą w parze z czynami.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA