fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaHistoriaNiemcy odpowiedzieli Polsce w sprawie reparacji wojennych

Niemcy odpowiedzieli Polsce w sprawie reparacji wojennych

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych otrzymało odpowiedź Berlina na notę dyplomatyczną w sprawie niemieckich reparacji za drugą wojnę światową.

Jak poinformował rzecznik prasowy MSZ Łukasz Jasina rząd RFN w odpowiedzi na notę dyplomatyczną Polski z 3 października 2022 r. stwierdził, że „sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta”. Jednocześnie „rząd RFN nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie”.

W związku z powyższym polski resort dyplomacji zapowiedział podjęcie dalszych starań zmierzających do uregulowania należności wynikających z niemieckiej agresji na Polskę. Jednocześnie wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk, który jest pełnomocnikiem rządu do spraw Odszkodowań za Szkody Wyrządzone Agresją i Okupacją Niemiecką w latach 1939-1945, zwrócił się do ONZ o wsparcie starań o odszkodowania za straty wyrządzone Polsce w czasie drugiej wojny światowej.

Na stronie resortu wskazano, że wiceminister Mularczyk „przypomniał w pismach do przedstawicieli ONZ, jak ogromne straty materialne i pozamaterialne zostały Polsce wyrządzone przez Niemcy w czasie agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945. Ofiary wojny i ich spadkobiercy, chcący dochodzić roszczeń od państwa niemieckiego, mają zamkniętą drogę prawną w wyniku immunitetu jurysdykcyjnego, na który powołują się Niemcy”.

W trakcie specjalnej konferencji prasowej Arkadiusz Mularczyk zauważył, że poza bardzo ważnym dla Polski aspektem finansowym, nasze roszczenia mają kontekst uniwersalny, który odnosi się do podkreślenia, że „podstawą powojennego porządku światowego jest prymat prawa międzynarodowego nad siłą militarną”. Ewentualny „brak reakcji na zło wyrządzone Polsce i jej obywatelom przez Niemcy, będzie mścić się w postaci zła dokonywanego przez państwa łamiące międzynarodowy ład”.

Zgodnie z rządowym raportem z września 2022 r. straty wojenne Polski wynikające z ataku III Rzeszy oszacowano na 6,2 bilionów złotych.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

1058. rocznica Chrztu Polski i… Narodowy Marsz Życia

14 kwietnia 966 r. książę Mieszko I przyjął chrzest, który stał się początkiem naszej państwowości. W dniu kolejnej rocznicy tego wydarzenia odbył się w Warszawie Narodowy Marsz Życia pod hasłem „Niech żyje Polska” .
4 MIN CZYTANIA

Mistrz inżynierii mostowej i wielki polski filantrop

W tym roku mija 160 lat od otwarcia pierwszego warszawskiego stalowego mostu na Wiśle. Zaprojektował go Stanisław Kierbedź. Inny jego słynny most, zbudowany w Petersburgu, tak bardzo spodobał się carowi, że monarcha – jak głosi anegdota – spacerując po nim z Kierbedziem, z każdym mijanym przęsłem awansował konstruktora. Tym sposobem na końcu mostu Kierbedź był już generał-majorem.
10 MIN CZYTANIA

Gorzkie żale – historia arcydzieła o męce Boga-Człowieka

W polskiej tradycji nieodłącznym elementem Wielkiego Postu są Gorzkie Żale – popularne nabożeństwo i polskie arcydzieło zbioru pieśni o Męce Pańskiej.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA