fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaNiemcy oficjalnie występują przeciwko budowie elektrowni atomowych w Polsce

Niemcy oficjalnie występują przeciwko budowie elektrowni atomowych w Polsce

Cztery niemieckie landy złożyły sprzeciw wobec planów powstania w Polsce elektrowni jądrowych.

Na realizację nuklearnych projektów w Polsce nie wyrażają zgody władze Meklemburgii – Pomorza Przedniego, Brandenburgii, Saksonii oraz Berlina. Ich zdaniem inwestycje niosą ze sobą ryzyko zaistnienia awarii podobnych do tych, które miały miejsce w przeszłości w Czarnobylu i Fukushimie.

Ponadto władze landów zwracają uwagę na to, że nawet niewielkie ilości substancji radioaktywnych w środowisku mogą mieć negatywne konsekwencje ekonomiczne, społeczne i zdrowotne. Dodatkowo mogą też niekorzystnie wpłynąć na sektor rolniczy, hotelarstwo i turystykę.

Rządzący Saksonią Zieloni podkreślają też, że bardzo trudne i kosztowne jest magazynowanie odpadów promieniotwórczych.

Szczególny sprzeciw Niemców wywołuje plan budowy elektrowni w Choczewie, które znajduje się 260 kilometrów od granicy.

Z krajów naszego regionu plany rozwoju źródeł energii atomowej ma też Szwecja i Finlandia.

Jeszcze w 2021 roku tylko 39 procent Polaków było zwolennikami budowy elektrowni atomowych. Po wybuchu wojny na Ukrainie poziom ten wzrósł do 75 procent.

dw.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA