fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaŚwiatNiemcy opierają się wdrożeniu dyrektywy. Czy będą kary?

Niemcy opierają się wdrożeniu dyrektywy. Czy będą kary?

Komisja Europejska przedstawiła skargi przeciwko Niemcom, Austrii i Belgii w związku z brakiem wdrożenia nowelizacji dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków z 2018 r. do prawa krajowego.

29 września Komisja Europejska podjęła decyzję o wydaniu „uzasadnionych opinii” po tym, jak Niemcy, Austria i Belgia nie przyjęły nowelizacji z 2018 r. dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków z 2010 r. Teraz kraje te mają dwumiesięczny termin na reakcję. W przeciwnym wypadku Komisja Europejska może pozwać je do sądu – informuje serwis EURACTIV.com.

Celem dyrektywy jest zmniejszenie zużycia energii, a tym samym emisji gazów cieplarnianych związanych z budynkami. Ciągła bezczynność niemieckiego rządu od dawna rozwściecza działaczy ekologicznych.

– Niemiecki rząd publicznie udaje, że jest światowym mistrzem w ochronie klimatu, jednocześnie odmawiając przez lata prawidłowego wdrożenia unijnych przepisów dotyczących efektywności energetycznej budynków – mówi  Barbara Metz, zastępca dyrektora organizacji Environmental Action Germany. – Jest to symptomatyczne lekceważenie efektywności energetycznej – zauważa, dodając, że „mamy tutaj do czynienia z systematycznymi brakami wdrożeniowymi, które należy pilnie i jak najszybciej rozwiązać. Przede wszystkim musi nastąpić wzrost liczby remontów budynków użyteczności publicznej”.

Dzieje się to w sytuacji, gdy niemiecki rząd federalny aby spełnić ambitny cel klimatyczny kraju, niedawno stwierdził, że duża część oszczędności emisji gazów cieplarnianych w sektorze budynków będzie pochodzić właśnie z wdrożenia dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

– Ignorowanie wymagań Brukseli to doskonały przykład zdolności lobby gazowego do wywierania wpływu w Niemczech – ocenia Costantin Zerger, kierownik ds. polityki energetycznej i klimatycznej w Environmental Action Germany.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Na podniesieniu płacy minimalnej najwięcej zyska… państwo

Najwięcej na podniesieniu płacy minimalnej w przyszłym roku zyskają finanse państwa (22 proc.). Znacznie mniejszą podwyżkę dostanie pracownik (16 proc.). Wszystko to sfinansują przedsiębiorcy, którzy będą mieli wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Obciążenia wynikające z podwyżki wzrosną im o 18 proc.
5 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko „traktatowi pandemicznemu” WHO

W ramach WHO dopinany jest tzw. traktat pandemiczny, który zdaniem Konfederacji w ogóle nie powinien być przez Polskę rozpatrywany. Tymczasem rząd próbuje nas w to wmanewrować.
2 MIN CZYTANIA