fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatNiemcy oszczędzają na jedzeniu ekologicznym

Niemcy oszczędzają na jedzeniu ekologicznym

Wysoka inflacja hamuje chęć kupowania i nawet Niemcy zaczęli oszczędzać na artykułach spożywczych, zwłaszcza tych etykietowanych jako ekologiczne. W Niemczech sprzedaż w tym sektorze wykazuje dwucyfrowe spadki, a firmy dostarczające eko-produkty walczą o przetrwanie. Czy tak będzie i w Polsce?

Niemieccy konsumenci już od wielu miesięcy odwracają się od zakupów produktów usytuowanych na półkach z napisem eko. Według ankiety przeprowadzonej jeszcze wiosną 2022 r. przez Niemieckie Stowarzyszenie Detalistów, aż 30 proc. ankietowanych przyznało, że kupuje mniej produktów żywnościowych eko. Kolejne 21 proc. klientów umieszczało w koszyku mniej produktów regionalnych. Tę tendencję widać nie tylko w hipermarketach i dyskontach, ale przede wszystkim w małych sklepach oraz na targach żywności regionalnej i ekologicznej.

Uderzenie inflacją i wojną

Tak zwana pandemia przyniosła sektorowi „zdrowej żywności” dynamiczne wzrosty sprzedaży. Sprzedaż żywności ekologicznej wzrosła w Niemczech o 22 proc. w 2020 r. (w porównaniu z rokiem poprzednim), zaś w zeszłym roku o kolejne 5,8 proc. – do około 15,8 miliarda euro. Następnie przyszło załamanie, za co winą obarcza się przede wszystkim inflację oraz wojnę rosyjsko-ukraińską.

Według portalu internetowego biohandel.de, już w pierwszym kwartale 2022 r. sprzedaż w branży bio żywności w Niemczech spadła o 13,4 proc. (najwięcej od czasu kryzysu finansowego z lat 2008-2009), by w kolejnych miesiącach notować dalsze spadki.

Tracą głównie mniejsi

Najdotkliwiej odczuwają tę sytuację małe, prowadzone często przez samych właścicieli i ich rodziny sklepy z produktami ekologicznymi. Niektóre już musiały się poddać i zamknąć. Spadek sprzedaży jest mniej zauważalny w większych oraz w sieciowych sklepach, ponieważ dzięki efektowi skali i różnorodności oferty produktów żywnościowych, są one w stanie lepiej amortyzować niekorzystny trend.

Co prawda w Niemczech wielu klientów nadal kupuje produkty ekologiczne, jednak coraz częściej zwraca się do masowych, tańszych marek własnych detalistów. Dzieje się tak pomimo, iż ceny żywności tradycyjnej wzrosły na tyle, że zbliżyły się do cen produktów oznaczonych na półkach jako ekologiczne. W niektórych sklepach produkt eko kosztuje już nawet mniej niż podobny „zwykły”. Dotyczy to przede wszystkim owoców i warzyw, masła i makaronu.

(na podstawie „FAZ”)
Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA