fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesNiemcy podzielone w sprawie relacji z Chinami

Niemcy podzielone w sprawie relacji z Chinami

Powstający w Niemczech nowy rząd na czele z SPD, przy prawdopodobnym udziale Zielonych i FDP, może zaostrzyć politykę Niemiec względem Chin, na co wskazują niektóre zapowiedzi liderów powstającej koalicji. Chiny zaapelowały do Niemiec o kontynuację dziedzictwa odchodzącej kanclerz Angeli Merkel, która utrzymywała znakomite relacje gospodarcze z Państwem Środka. W sprawie relacji z Chinami wypowiedziała się także sama kanclerz Merkel.

„Mamy nadzieję, że nowy niemiecki rząd może budować na politycznym dziedzictwie kanclerz Angeli Merkel i kontynuować pragmatyczną politykę wobec Chin, co spełniałoby oczekiwania naszych dwóch narodów” – mówił Zhang Ming, chiński ambasador przy Unii Europejskiej, w czasie spotkania zorganizowanego przez European Policy Center. „Chiny i Niemcy są dla siebie kompleksowymi partnerami strategicznymi, zaś nasze stosunki bilateralne przez ostatnie lata utrzymywały duży impet” – dodał.

Chiński ambasador podkreślił silne więzy gospodarcze pomiędzy Berlinem a Pekinem i stwierdził, że oba kraje „mogą współpracować, osiągając wzajemne korzyści”. W przyszłości „stosunki Chiny-Niemcy oraz Chiny-UE powinny dalej podążać tą ścieżką” – stwierdził Ming.

Sama Angela Merkel powiedziała w rozmowie z Reutersem, że „Niemcy mogły być początkowo naiwne w niektórych obszarach współpracy z Chinami, ale nie powinny zrywać wszystkich powiązań z tym krajem w reakcji na rosnące napięcia”.

To niemiecka kanclerz pod koniec 2020 roku doprowadziła do przyspieszenia prac nad umową inwestycyjną pomiędzy Unią Europejską a Chinami, wbrew oporowi ze strony USA. Strategia zaangażowania Merkel sprawiła, że Chiny stały się głównym partnerem handlowym Niemiec w ciągu 16 lat sprawowania urzędu i ukształtowała stanowisko Europy wobec wschodzącego supermocarstwa Azji. Niemcy są jednym z niewielu krajów mających nadwyżkę w handlu z Chinami.

„Może początkowo byliśmy raczej zbyt naiwni w naszym podejściu do niektórych obszarów współpracy” – powiedziała Merkel w wywiadzie. „W dzisiejszych czasach przyglądamy się temu dokładniej i słusznie” – dodała.

Merkel, która odejdzie z urzędu po ustanowieniu w Niemczech nowego rządu, powiedziała, że Niemcy i Unia Europejska powinny nadal współpracować z Chinami i uczyć się od siebie nawzajem. „Całkowita separacja nie byłaby moim zdaniem właściwa, byłaby dla nas szkodliwa” – powiedziała.

Chiny stały się największym partnerem handlowym Niemiec w 2016 roku, a ich szybka ekspansja gospodarcza napędzała niemiecki wzrost przez cały okres jej kadencji. Jednak niektórzy krytycy twierdzą, że Niemcy są teraz zbyt zależne od Chin i stają się zbyt miękkie wobec Pekinu w niewygodnych kwestiach, takich jak łamanie praw człowieka.

Merkel powiedziała także, że państwo niemieckie musi nadal chronić swoją krytyczną infrastrukturę, wskazując na nowe niemieckie prawo dotyczące bezpieczeństwa IT, które stawia wysokie wymagania producentom sprzętu dla sieci telekomunikacyjnych nowej generacji, takich jak chiński Huawei. „Uważam jednak, że zawsze należy podkreślać, że poszczególnych firm nie należy wykluczać od samego początku” – dodała.

Bloomberg, Reuters, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA