fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseNiemcy przeciwne odcięciu Rosji od systemu SWIFT

Niemcy przeciwne odcięciu Rosji od systemu SWIFT

Zachodnie sankcje wobec Rosji nie obejmą odcięcia jej od światowego systemu finansowego, czyli systemu płatności międzynarodowych SWIFT. Mocno naciska na to m.in. Polska, a także Wielka Brytania. Przeciwnikami takiego posunięcia były Niemcy, Węgry i Włochy – wynika z informacji po spotkaniu przywódców Unii Europejskiej ws. inwazji rosyjskiej na Ukrainie. Także prezydent USA Joe Biden wykluczył na ten moment takie kroki.

Odcięcie Rosji od globalnego systemu bankowego SWIFT nie powinno być częścią drugiego pakietu sankcji UE wobec Kremla – powiedział w czwartek w Brukseli przed rozpoczęciem spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz. „Bardzo ważne jest, abyśmy zgodzili się na te środki, które zostały przygotowane – i zachowali wszystko inne na wypadek sytuacji, w której konieczne może być wyjście poza to” – powiedział dziennikarzom Scholz odpowiadając na pytanie, czy należy odciąć Rosję od SWIFT.
Stanowisko w sprawie odcięcia Rosji od systemu SWIFT zajął też amerykański prezydent Joe Biden: – Sankcje, które zaproponowaliśmy wobec (rosyjskich – red.) banków, mają takie same konsekwencje, może nawet większe. Jest to zawsze opcja, ale w tej chwili nie takie jest stanowisko, które chce przyjąć reszta Europy – stwierdził amerykański prezydent.

Decyzję Zachodu tłumaczyła też w swoim reportażu stacja CNN. Jak wyjaśniła stacja, banki nie dysponują alternatywą wobec systemu, który ma znaczenie dla globalnych finansów.
Z kolei premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu europejskich przywódców stwierdził, że odcięcie Rosji od SWIFT-u to „tylko kwestia czasu” i że „jedność w tej sprawie jest blisko”.
– Jeśli sytuacja na Ukrainie się pogorszy, to wszystkie kraje członkowskie podejmą taką decyzję – stwierdził szef polskiego rządu.

Eksperci nie mają wątpliwości, że odcięcie Rosji od systemu SWIFT byłoby najmocniejszym z możliwych ruchów, który miałyby wypchnąć Rosję na margines światowej gospodarki. SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication – Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej) to założone w 1973 roku międzynarodowe stowarzyszenie instytucji finansowych z siedzibą w Belgii. Jednocześnie SWIFT jest też nazwą międzynarodowego systemu działającego w niemalże wszystkich krajach, za pośrednictwem którego instytucje finansowe z całego świata mogą wymieniać informacje.

Jest to system, który pozwala na wykonywanie transferów finansowych między bankami na całym świecie. Brak możliwości korzystania z tego systemu oznaczałby dziś de facto brak możliwości przeprowadzania jakichkolwiek transakcji przez rosyjskie spółki czy instytucje finansowe. Byłby to więc realny cios w rosyjską gospodarkę. Jest jednak inny bardzo ważny element takiego rozwiązania. To broń, która niemal tak samo mocno dotknie Zachód. Brak przepływów finansowych do i z Rosji oznacza bowiem, że również firmy europejskie, azjatyckie czy amerykańskie nie będą mogły normalnie funkcjonować.

Businessinsider.pl, gazeta.pl/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA