fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaInnowacjeNiemcy rezygnują z cyfryzacji w administracji publicznej

Niemcy rezygnują z cyfryzacji w administracji publicznej

Władze w Berlinie podjęły decyzję o znacznym ograniczeniu środków, które miały pierwotnie zostać przeznaczone na cyfryzację procesów administracyjnych.

Budżet Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na digitalizację w obecnym roku wynosi 377 milionów euro. Ale na kolejny rok będzie to zaledwie 3,3 mln euro. Cięcia są efektem dążenia rządu do minimalizacji deficytu budżetowego.

W Niemczech rządzi papier

Niemiecka administracja publiczna w dużej części opiera się na tradycyjnych rozwiązaniach, tzn. znaczna część wydawanych decyzji jest realizowana w drodze papierowych dokumentów i konieczności wizyt w urzędach, aby załatwić proste sprawy. Potwierdza to unijny ranking DESI (Indeks Gospodarki i Społeczeństwa Cyfrowego), w którym niemieckie usług publiczne zajmują 19 miejsce (poniżej średniej dla całej Unii Europejskiej) z wszystkich krajów UE.

Co zrobić, żeby było lepiej? 

Władze podejmują szereg działań jak np. przyjęcie ustawy o dostępnie online, która ma na celu zwiększenie dostępności biurokratycznych kwestii, które mieszkańcy będą mogli załatwić przez internet, bez konieczności wizyty w danej instytucji.

Dodatkowo realizowany był też projekt Digital Identities, w ramach którego Niemcy mają mieć zapewnione urzędowe poświadczenie swojej tożsamości w internecie, które usprawni możliwość ich identyfikacji podczas korzystania z usług publicznych, bankowych czy telekomunikacyjnych.

thelocal.de

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA