fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaInnowacjeNiemcy rezygnują z cyfryzacji w administracji publicznej

Niemcy rezygnują z cyfryzacji w administracji publicznej

Władze w Berlinie podjęły decyzję o znacznym ograniczeniu środków, które miały pierwotnie zostać przeznaczone na cyfryzację procesów administracyjnych.

Budżet Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na digitalizację w obecnym roku wynosi 377 milionów euro. Ale na kolejny rok będzie to zaledwie 3,3 mln euro. Cięcia są efektem dążenia rządu do minimalizacji deficytu budżetowego.

W Niemczech rządzi papier

Niemiecka administracja publiczna w dużej części opiera się na tradycyjnych rozwiązaniach, tzn. znaczna część wydawanych decyzji jest realizowana w drodze papierowych dokumentów i konieczności wizyt w urzędach, aby załatwić proste sprawy. Potwierdza to unijny ranking DESI (Indeks Gospodarki i Społeczeństwa Cyfrowego), w którym niemieckie usług publiczne zajmują 19 miejsce (poniżej średniej dla całej Unii Europejskiej) z wszystkich krajów UE.

Co zrobić, żeby było lepiej? 

Władze podejmują szereg działań jak np. przyjęcie ustawy o dostępnie online, która ma na celu zwiększenie dostępności biurokratycznych kwestii, które mieszkańcy będą mogli załatwić przez internet, bez konieczności wizyty w danej instytucji.

Dodatkowo realizowany był też projekt Digital Identities, w ramach którego Niemcy mają mieć zapewnione urzędowe poświadczenie swojej tożsamości w internecie, które usprawni możliwość ich identyfikacji podczas korzystania z usług publicznych, bankowych czy telekomunikacyjnych.

thelocal.de

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rynek nieruchomości przed nowymi wyzwaniami

Przed przedsiębiorcami działającymi na rynku mieszkaniowym stoi perspektywa wdrażania nowych instrumentów opartych na sztucznej inteligencji. Tylko umiejętnie wykorzystane AI będzie sprzyjać pozytywnym zmianom na tym rynku.
3 MIN CZYTANIA

Europejczycy nie gęsi i swoją sztuczną inteligencję mają

W Europie powstają kolejne firmy, które chcą udostępnić swoim klientom możliwość korzystania z serwisów opartych o generatywną sztuczną inteligencję.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy na prestiżowych targach na Tajwanie

Polskie firmy wraz z przedstawicielami administracji, nauki oraz instytucji otoczenia biznesu reprezentowały Polskę na prestiżowych targach SEMICON.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Koszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Studentów w rozpoczynającym się roku akademickim czekają nie tylko wyzwania naukowe, ale będą też musieli stawić czoła rosnącym kosztom czesnego, najmu lokali czy żywności.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja wydała już grube miliardy na wojnę na Ukrainie

Półtora roku prowadzenia działań zbrojnych na Ukrainie miało kosztować Federację Rosyjską astronomiczną kwotę równowartą ponad 167 mld dolarów.
2 MIN CZYTANIA