fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaNiemcy sprowadzają dwa razy więcej ropy z Rosji, niż obiecywali

Niemcy sprowadzają dwa razy więcej ropy z Rosji, niż obiecywali

28 proc. sprowadzanej do Niemiec ropy naftowej pochodzi z Federacji Rosyjskiej.

Wicekanclerz Niemiec i jednocześnie minister gospodarki Robert Habeck jeszcze w kwietniu deklarował, że rosyjska ropa naftowa stanowi tylko 12 proc. w łącznym imporcie tego surowca. Jednocześnie zapowiadał gotowość swojego kraju do całkowitego wstrzymania jej sprowadzania z państwa Władimira Putina.

Tymczasem w maju – jak się okazuje – 28 proc. ropy naftowej trafiającej do Niemiec z innych państw pochodziło z Rosji.

Habeck ostrzegł natomiast, że istnieje realne niebezpieczeństwo, iż w najbliższych dniach Moskwa odetnie dostawy gazu płynące obecnie przez Nord Stream. Oficjalnie Gazprom zapowiada podjęcie podobnych kroków z powodu rutynowych prac przy konserwacji całej instalacji. Zazwyczaj tego typu uzasadnienia są stosowane w działaniach mających na celu wywarcie politycznej presji.

Na początku czerwca Rosja ograniczyła dostawy gazociągiem do Niemiec z 167 do 67 milionów metrów sześciennych dziennie.

Całkowite wstrzymanie dostaw gazu z Rosji może wpędzić niemiecką gospodarkę w recesję.

politico.com, PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA