fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaNiemcy sprowadzają dwa razy więcej ropy z Rosji, niż obiecywali

Niemcy sprowadzają dwa razy więcej ropy z Rosji, niż obiecywali

28 proc. sprowadzanej do Niemiec ropy naftowej pochodzi z Federacji Rosyjskiej.

Wicekanclerz Niemiec i jednocześnie minister gospodarki Robert Habeck jeszcze w kwietniu deklarował, że rosyjska ropa naftowa stanowi tylko 12 proc. w łącznym imporcie tego surowca. Jednocześnie zapowiadał gotowość swojego kraju do całkowitego wstrzymania jej sprowadzania z państwa Władimira Putina.

Tymczasem w maju – jak się okazuje – 28 proc. ropy naftowej trafiającej do Niemiec z innych państw pochodziło z Rosji.

Habeck ostrzegł natomiast, że istnieje realne niebezpieczeństwo, iż w najbliższych dniach Moskwa odetnie dostawy gazu płynące obecnie przez Nord Stream. Oficjalnie Gazprom zapowiada podjęcie podobnych kroków z powodu rutynowych prac przy konserwacji całej instalacji. Zazwyczaj tego typu uzasadnienia są stosowane w działaniach mających na celu wywarcie politycznej presji.

Na początku czerwca Rosja ograniczyła dostawy gazociągiem do Niemiec z 167 do 67 milionów metrów sześciennych dziennie.

Całkowite wstrzymanie dostaw gazu z Rosji może wpędzić niemiecką gospodarkę w recesję.

politico.com, PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA