fbpx
poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona głównaTransportNiemcy wprowadzają miesięczny bilet na komunikację za… 9 euro!

Niemcy wprowadzają miesięczny bilet na komunikację za… 9 euro!

Wyższa izba niemieckiego parlamentu przyjęła ustawę, która wprowadza możliwość nabycia miesięcznego biletu na transport publiczny w cenie 9 euro.

Zasady mają obowiązywać od początku czerwca do końca sierpnia. Będą dotyczyć całego systemu publicznej komunikacji lokalnej, obejmującego autobusy, tramwaje czy metro. Rząd szacuje, że krajowy budżet dopłaci do tego przedsięwzięcia 2,5 miliarda euro.

Dla porównania, w chwili obecnej koszt miesięcznego biletu w obrębie jednego miasta może kosztować nawet 80-90 euro.

Obniżenie cen ma zachęcić Niemców do rezygnacji z indywidualnych form transportu, co przyczyni się do spadku zużycia benzyny. Jednocześnie władze przyznają, że projekt ten może doprowadzić do znacznego przepełnienia środków transportu publicznego.

DW

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA