fbpx
sobota, 2 grudnia, 2023
Strona głównaEnergetykaNiemcy wracają do energetyki węglowej

Niemcy wracają do energetyki węglowej

Robert Habeck, niemiecki minister ds. gospodarki wraz z ministrami energetyki 17 krajów związkowych zdecydował o reaktywowaniu w Niemczech elektrowni węglowych.

W obliczu wojny na Ukrainie i w sytuacji znacznego uzależnienia niemieckiej energetyki od rosyjskiego gazu postanowiono, że należy odchodzić od gazu na rzecz węgla. Na razie Niemcy nie zamierzają natomiast przywracać do pracy zamkniętych bloków jądrowych.

Jednocześnie kanclerz Olaf Scholz zaznacza, że dalszy import rosyjskiej energii jest niezbędny dla niemieckich obywateli. Jego zdaniem „zaopatrzenie Europy w energię do wytwarzania ciepła, mobilności, zaopatrzenia w energię przemysłu nie może być obecnie zabezpieczone w żaden inny sposób”.

Niemiecka agencja zarządzająca sieciami energetycznymi zawnioskowała, by wszystkie elektrownie węglowe pozostały w stanie gotowości. W odpowiednim czasie ma zapaść decyzja, które z nich trzeba będzie pozostawić w rezerwie.

– Węgiel odegra kluczową rolę – uważa Olaf Lies, minister energetyki Dolnej Saksonii.

Dotychczas Niemcy realizowały politykę odchodzenia od paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii. Zgodnie z planami, do 2030 r. nie powinna pracować żadna kopalnia ani elektrownia węglowa. Zrezygnowano również z elektrowni atomowych. Paliwem przejściowym miał być gaz ziemny, importowany głównie z Rosji.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nie tylko Konfederacja przeciwko zmianom ustawy wiatrakowej

Nie tylko politycy Konfederacji sprzeciwiają się proponowanemu poselskiemu projektowi nowelizacji ustawy wiatrakowej, wskazując na konkretne zagrożenia z tym związane.
2 MIN CZYTANIA

Zielone światło dla unijnego korytarza wodorowego

Bruksela umieściła korytarz wodorowy H2Med na liście projektów kwalifikujących się do finansowania ze środków Unii Europejskiej.
3 MIN CZYTANIA

Jeśli biznes w branży OZE, to tam, gdzie widać pole do znacznych zarobków

Polacy są za rozwijaniem produkcji energii ze źródeł odnawialnych, a prosumencka fotowoltaika i pompy ciepła nie potrzebują już dodatkowej reklamy. Firm w tej branży jest tak dużo, że czasem jakość nie idzie za ilością. Patrząc z punktu widzenia biznesowego, duży i niewykorzystany potencjał tkwi w geotermii i biogazie.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Nie tylko Konfederacja przeciwko zmianom ustawy wiatrakowej

Nie tylko politycy Konfederacji sprzeciwiają się proponowanemu poselskiemu projektowi nowelizacji ustawy wiatrakowej, wskazując na konkretne zagrożenia z tym związane.
2 MIN CZYTANIA

Rybołówstwo rekreacyjne w Polsce przestało istnieć

Po wprowadzeniu przez Unię Europejską zakazu połowów dorsza zarówno rybacy komercyjni, jak i rekreacyjni nie otrzymali ani złotówki rekompensat. Chcemy usiąść do rozmów z rządem. Skoro coś się nam zakazuje, to trzeba to zrekompensować – mówi Michał Niedźwiecki, przedstawiciel rybołówstwa rekreacyjnego.
7 MIN CZYTANIA

Czy przez UE do Europy wróci malaria?

Komisja Środowiska Parlamentu Europejskiego przegłosowała przyjęcie rozporządzenia Nature Restoration Law, które ma na celu przywracanie terenów bagiennych w krajach członkowskich.
2 MIN CZYTANIA