fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaEnergetykaNiemcy wracają do węgla

Niemcy wracają do węgla

W ostatnich miesiącach zdecydowanie rośnie w Niemczech produkcja energii elektrycznej z węgla.

W trzecim kwartale obecnego roku węgiel kamienny i brunatny odpowiadał za produkcję 35,1 terawatogodzin  (TWh) energii u naszych zachodnich sąsiadów. W wcześniejszym kwartale było to 28 TWh, a w trzecim kwartale 2020 roku 29,3 TWh.

Zmiana ta jest efektem czterokrotnego wzrostu cen gazu od początku obecnego roku. Ponadto podwojeniu uległy koszty pozwoleń na emisję dwutlenku węgla w ramach Europejskiego  Systemu Handlu Emisjami (ETS). Dlatego Niemcy szukają innych, tańszych źródeł energii.

Działania te stoją w sprzeczności z tzw. globalnymi celami klimatycznymi i dążeniem do zminimalizowania zjawiska globalnego ocieplenia.

W pierwszej połowie obecnego roku, energia węglowa miała największy udział w miksie energetycznym Niemiec. W tym samym czasie udział w nim energii wiatrowej spadł do najniższego poziomu od 2018 roku.

euronews.com, dw.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Orlen chce budować globalną markę i zmienia nazwę

Polski Koncern Naftowy Orlen Spółka Akcyjna oficjalnie zmieni nazwę na krótszą. Może to nastąpić już za miesiąc.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy chcą rozwijać morską energetykę wiatrową

Polskie przedsiębiorstwa są zainteresowane wspieraniem budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Niektóre z naszych firm już w tym uczestniczą.
2 MIN CZYTANIA

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA