fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaNiemcy wracają do węgla

Niemcy wracają do węgla

W ostatnich miesiącach zdecydowanie rośnie w Niemczech produkcja energii elektrycznej z węgla.

W trzecim kwartale obecnego roku węgiel kamienny i brunatny odpowiadał za produkcję 35,1 terawatogodzin  (TWh) energii u naszych zachodnich sąsiadów. W wcześniejszym kwartale było to 28 TWh, a w trzecim kwartale 2020 roku 29,3 TWh.

Zmiana ta jest efektem czterokrotnego wzrostu cen gazu od początku obecnego roku. Ponadto podwojeniu uległy koszty pozwoleń na emisję dwutlenku węgla w ramach Europejskiego  Systemu Handlu Emisjami (ETS). Dlatego Niemcy szukają innych, tańszych źródeł energii.

Działania te stoją w sprzeczności z tzw. globalnymi celami klimatycznymi i dążeniem do zminimalizowania zjawiska globalnego ocieplenia.

W pierwszej połowie obecnego roku, energia węglowa miała największy udział w miksie energetycznym Niemiec. W tym samym czasie udział w nim energii wiatrowej spadł do najniższego poziomu od 2018 roku.

euronews.com, dw.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA