fbpx
czwartek, 30 listopada, 2023
Strona głównaEnergetykaNiemcy wycinają baśniowy las braci Grimm. Pod wiatraki

Niemcy wycinają baśniowy las braci Grimm. Pod wiatraki

Farmy wiatrowe potrzebują tak wielkich powierzchni, że w Niemczech nie ma już dla nich wolnego miejsca. Dlatego aby nadal rozwijać energetykę wiatrową, konieczne są wycinki olbrzymich terenów leśnych.

Zaledwie kilka minut po kontrowersyjnym zatwierdzeniu budowy 18 potężnych turbin wiatrowych (wysokość 241 m, średnica wirnika 150 m) przez Radę Regionalną Kassel (Hesja), zaczął znikać baśniowy las braci Grimm. Większość drzew została już wycięta.

– Energia wiatrowa w decydujący sposób przyczynia się do transformacji energetycznej i ochrony przyrody. To jedyny sposób na zachowanie lasów i ważnych ekosystemów – bredzi w rozmowie z „Bildem” Priska Hinz, niemiecka minister środowiska z Zielonych.

29 ha lasu Reinhardswald, który obecny był w tym miejscu w większości od tysiąca lat, musi ustąpić miejsca wiatrakom, drogom dojazdowym i podstacjom. 18 potężnych turbin wiatrowych ma zostać uruchomionych do końca 2023 r. Co więcej, istnieje niebezpieczeństwo rozbudowy farmy do ponad 100 turbin wiatrowych.

Sąd Administracyjny w Kassel zwrócił się do Rady Regionalnej Kassel i operatora zakładu o zaprzestanie wycinki. Jednak prośba została po prostu zignorowana. Powstał fakt dokonany.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Zielone światło dla unijnego korytarza wodorowego

Bruksela umieściła korytarz wodorowy H2Med na liście projektów kwalifikujących się do finansowania ze środków Unii Europejskiej.
3 MIN CZYTANIA

Jeśli biznes w branży OZE, to tam, gdzie widać pole do znacznych zarobków

Polacy są za rozwijaniem produkcji energii ze źródeł odnawialnych, a prosumencka fotowoltaika i pompy ciepła nie potrzebują już dodatkowej reklamy. Firm w tej branży jest tak dużo, że czasem jakość nie idzie za ilością. Patrząc z punktu widzenia biznesowego, duży i niewykorzystany potencjał tkwi w geotermii i biogazie.
3 MIN CZYTANIA

Branża biogazowa walczy o wyższe ceny referencyjne

13 listopada uruchomiono kolejny raz aukcje OZE. Nie chcemy rysować czarnego scenariusza, ale jesteśmy niemal pewni, że nie będzie ani jednej oferty złożonej na biogaz – mówią nam przedstawiciele branży biogazowej. I dodają, że należy ubolewać nad tym, iż od lat władza nie potrafi stworzyć warunków, które uwolniłyby znaczący potencjał drzemiący w tym sektorze.
8 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czy Polska będzie blokować członkostwo Ukrainy w UE?

Poseł PSL Marek Sawicki postawił Ukrainie warunek, że jeśli nie przestanie dyskryminować polskich firm transportowych, to Polska będzie blokować członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

„Nie” dla cyfrowego euro

Politycy Konfederacji wyrazili jednoznaczny sprzeciw wobec planów ewentualnego wprowadzenia cyfrowego euro w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Jak Polacy wspierają potrzebujących w święta

W 2022 r. aż 85 proc. Polaków planowało wspierać potrzebujących w okresie bożonarodzeniowym i noworocznym. Z każdym rokiem rośnie nie tylko liczba akcji świątecznych, ale również skala niesionej pomocy.
2 MIN CZYTANIA