fbpx
środa, 10 lipca, 2024
Strona głównaEnergetykaNiemcy wycinają baśniowy las braci Grimm. Pod wiatraki

Niemcy wycinają baśniowy las braci Grimm. Pod wiatraki

Farmy wiatrowe potrzebują tak wielkich powierzchni, że w Niemczech nie ma już dla nich wolnego miejsca. Dlatego aby nadal rozwijać energetykę wiatrową, konieczne są wycinki olbrzymich terenów leśnych.

Zaledwie kilka minut po kontrowersyjnym zatwierdzeniu budowy 18 potężnych turbin wiatrowych (wysokość 241 m, średnica wirnika 150 m) przez Radę Regionalną Kassel (Hesja), zaczął znikać baśniowy las braci Grimm. Większość drzew została już wycięta.

– Energia wiatrowa w decydujący sposób przyczynia się do transformacji energetycznej i ochrony przyrody. To jedyny sposób na zachowanie lasów i ważnych ekosystemów – bredzi w rozmowie z „Bildem” Priska Hinz, niemiecka minister środowiska z Zielonych.

29 ha lasu Reinhardswald, który obecny był w tym miejscu w większości od tysiąca lat, musi ustąpić miejsca wiatrakom, drogom dojazdowym i podstacjom. 18 potężnych turbin wiatrowych ma zostać uruchomionych do końca 2023 r. Co więcej, istnieje niebezpieczeństwo rozbudowy farmy do ponad 100 turbin wiatrowych.

Sąd Administracyjny w Kassel zwrócił się do Rady Regionalnej Kassel i operatora zakładu o zaprzestanie wycinki. Jednak prośba została po prostu zignorowana. Powstał fakt dokonany.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA