fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaPodatkiNiemcy z prośbą do Brukseli

Niemcy z prośbą do Brukseli

Christian Lindner, niemiecki minister finansów, napisał do Komisji Europejskiej list, w którym prosi o pozwolenie na uchylenie na czas określony podatku VAT od nowej opłaty za gaz.

Niemiecki operator rynku gazu ma ogłosić wysokość opłaty, jaką Berlin nakłada na wszystkich odbiorców gazu ziemnego. Ma to na celu rozłożenia dodatkowych kosztów związanych z importem gazu.

Podatek ma na celu pomóc niemieckiej firmie energetycznej Uniper i innym importerom poradzić sobie z gwałtownie rosnącymi cenami spowodowanymi zmniejszonym eksportem surowca z Rosji.

Zgodnie z unijnymi przepisami dotyczącymi podatku VAT opłata od produktów energetycznych jest uważana za składnik całkowitej ceny gazu i ​​jest obowiązkowa. W związku z tym Niemcy wnioskują do Brukseli o zgodę na jej uchylenie.

Minister Lindner powiedział, że prosząc w imieniu Niemiec, faktycznie domaga się zmiany w unijnych regulacjach dotyczących podatku od wartości dodanej, która dałaby wszystkim krajom członkowskim tymczasową możliwość podjęcia podobnych działań.

– VAT od opłat nałożonych przez rząd podnosi ceny i spotyka się z rosnącym sprzeciwem ludności, szczególnie w obecnej wyjątkowej sytuacji – powiedział minister Lindner. – Rosnące ceny energii stanowią zagrożenie dla naszego dobrobytu i stabilności – podkreślił.

Do tej pory niemiecki rząd wprowadził opłaty w wysokości 1,5-5 eurocentów za kilowatogodzinę od konsumentów, która pokryje 90 proc. wyższych kosztów hurtowej ceny gazu ziemnego. Do tego dochodzi jeszcze nieokreślona opłata za magazynowanie gazu, której wysokość ma zostać opublikowana 18 sierpnia.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA