fbpx
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaNiemcy zamknęły połowę elektrowni atomowych

Niemcy zamknęły połowę elektrowni atomowych

31 grudnia swoją pracę zakończyły 3 z 6 jeszcze działających reaktorów atomowych w Republice Federalnej Niemiec.

Dobiegł końca żywot elektrowni w Gundremmingen, Brokdorf i Grohnde. Pozostałe reaktory – w Emsland, Neckarwestheim i Isar – mają zostać wyłączone w grudniu obecnego roku.

Jest to realizacja planu kanclerz Angeli Merkel (zainicjowanego po katastrofie w japońskiej Fukushimie z 2011 r.) i niemieckiej polityki Energiewende. Chociaż jeszcze w 2010 r. Berlin podjął decyzję o przedłużeniu żywotności reaktorów do 2036 r., to już rok później ówczesna kanclerz zmieniła tę decyzję i ustaliła termin ich zamknięcia na rok 2022. Merkel przyznała wtedy, że skłoniła ją do tego kroku bezradność uprzemysłowionej i zaawansowanej technologicznie Japonii w obliczu awarii (która jednak nie pociągnęła za sobą żadnych śmiertelnych ofiar).

Władze deklarowały wtedy, że zamierzają zamienić energię atomową na jej odnawialne źródła. W tym samym roku rozpoczęły jednak we współpracy z Rosją projekt realizacji gazociągu Nord Stream 2, którego uruchomienie zbiega się z terminem zakończenia działania reaktorów nuklearnych.

euronews.com, nbcnews.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA