fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaEnergetykaNiemcy zamknęły połowę elektrowni atomowych

Niemcy zamknęły połowę elektrowni atomowych

31 grudnia swoją pracę zakończyły 3 z 6 jeszcze działających reaktorów atomowych w Republice Federalnej Niemiec.

Dobiegł końca żywot elektrowni w Gundremmingen, Brokdorf i Grohnde. Pozostałe reaktory – w Emsland, Neckarwestheim i Isar – mają zostać wyłączone w grudniu obecnego roku.

Jest to realizacja planu kanclerz Angeli Merkel (zainicjowanego po katastrofie w japońskiej Fukushimie z 2011 r.) i niemieckiej polityki Energiewende. Chociaż jeszcze w 2010 r. Berlin podjął decyzję o przedłużeniu żywotności reaktorów do 2036 r., to już rok później ówczesna kanclerz zmieniła tę decyzję i ustaliła termin ich zamknięcia na rok 2022. Merkel przyznała wtedy, że skłoniła ją do tego kroku bezradność uprzemysłowionej i zaawansowanej technologicznie Japonii w obliczu awarii (która jednak nie pociągnęła za sobą żadnych śmiertelnych ofiar).

Władze deklarowały wtedy, że zamierzają zamienić energię atomową na jej odnawialne źródła. W tym samym roku rozpoczęły jednak we współpracy z Rosją projekt realizacji gazociągu Nord Stream 2, którego uruchomienie zbiega się z terminem zakończenia działania reaktorów nuklearnych.

euronews.com, nbcnews.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Orlen chce budować globalną markę i zmienia nazwę

Polski Koncern Naftowy Orlen Spółka Akcyjna oficjalnie zmieni nazwę na krótszą. Może to nastąpić już za miesiąc.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy chcą rozwijać morską energetykę wiatrową

Polskie przedsiębiorstwa są zainteresowane wspieraniem budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Niektóre z naszych firm już w tym uczestniczą.
2 MIN CZYTANIA

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA