fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatNiemcy zamykają elitarną jednostkę armii za związki z… ruchem nazistowskim

Niemcy zamykają elitarną jednostkę armii za związki z… ruchem nazistowskim

Niemcy zamykają elitarną jednostkę swojej armii. Niektórzy jej członkowie posiadali różnego rodzaju nazistowskie akcesoria i kradli materiały wybuchowe oraz broń na potrzeby przyszłej… wojny domowej.

Minister Obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer potwierdziła likwidację drugiej kompanii Dowództwa Sił Specjalnych (KSK) ze względu na powiązania niektórych członków z ruchem nazistowskim.

– KSK nie może działać w obecnej formie – powiedziała minister w wywiadzie do gazety Süddeutsche Zeitung. – Siły specjalne ogłosiły, że są częściowo niezależne od reszty armii z powodu toksycznych zachowań niektórych z ich dowódców – dodała. Minister miała możliwość zastąpienia dowódców, ale postanowiła nie kontynuować działania jednostki i nadała decyzji klauzulę natychmiastowej wykonalności.

W maju jeden z członków KSK został aresztowany po znalezieniu w jego ogrodzie ukrytych materiałów wybuchowych, broni i amunicji skradzionej z armii oraz dużych ilości materiałów o charakterze nazistowskim. Oszacowano, że posiadał 48 000 nabojów i 62 kg materiałów wybuchowych skradzionych zarówno przez niego, jak i przez innych towarzyszy, w celu rzekomego rozpoczęcia wojny domowej.

Minister poinformowała także o pakiecie działań, za pomocą których zamierza zakończyć tolerowania nazistowskie w szeregach armii. Kilka miesięcy temu ostrzegała: „Jeśli zdolności samooczyszczania KSK nie przyniosą żadnego efektu, nieuchronnie pojawi się pytanie, czy jednostka może pozostać w obecnej formie”.

Reformy mają już konsekwencje: wszelka działalność jednostki za granicą została zawieszona do odwołania, również w przypadku misji w Afganistanie lub Mali, w których jednostki KSK zostaną zastąpione.

Kolejne skandale zostały opisane przez Kramp-Karrenbauer  jako „niepokojące”. Doprowadziły do decyzji o zawieszeniu jednostki utworzonej w 1996 r. w Bundeswehrze i skupionej na operacjach antyterrorystycznych.

Źródło: El Espanol

INNE Z TEJ KATEGORII

Renesans kształcenia zawodowego w Hiszpanii. Polska ma lepszy system

Hiszpańskie kształcenie i szkolenie zawodowe jest w modzie i to nie tylko na Półwyspie Iberyjskim. Liczba uczniów hiszpańskich zawodówek wzrosła o prawie 30 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat dzięki wyraźnemu zaangażowaniu kolejnych rządów w tę formę edukacji.
3 MIN CZYTANIA

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.
8 MIN CZYTANIA

PGE inwestuje w bezpieczeństwo Polaków

Kryzysy surowcowy wywołany agresją Rosji na Ukrainę pokazał, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw nośników energii, a także budowanie niezależności energetycznej państwa. Kryzys ten objawił nam też, jak istotną rolę dla gospodarki i każdego jej uczestnika – od wielkich firm po pojedynczego odbiorcę – ma energetyka. Dziś już wiemy, że jest to niezwykle ważny element naszego bezpieczeństwa ekonomicznego i fizycznego. O to bezpieczeństwo od lat dba PGE Polska Grupa Energetyczna.

Siatkarze na złotej ścieżce

Ten sezon dla kibiców polskiej siatkówki jest absolutnie wyjątkowy. Męska reprezentacja w znakomitym stylu wygrała Ligę Narodów i mistrzostwo Europy, a następnie bezdyskusyjnie zwyciężyła w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Do Paryża pojedzie również nasza żeńska reprezentacja, która w tym sezonie – podobnie jak męska – dostarczyła kibicom wiele wspaniałych wrażeń.