fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaŚwiatNiemcy zamykają elitarną jednostkę armii za związki z… ruchem nazistowskim

Niemcy zamykają elitarną jednostkę armii za związki z… ruchem nazistowskim

Niemcy zamykają elitarną jednostkę swojej armii. Niektórzy jej członkowie posiadali różnego rodzaju nazistowskie akcesoria i kradli materiały wybuchowe oraz broń na potrzeby przyszłej… wojny domowej.

Minister Obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer potwierdziła likwidację drugiej kompanii Dowództwa Sił Specjalnych (KSK) ze względu na powiązania niektórych członków z ruchem nazistowskim.

– KSK nie może działać w obecnej formie – powiedziała minister w wywiadzie do gazety Süddeutsche Zeitung. – Siły specjalne ogłosiły, że są częściowo niezależne od reszty armii z powodu toksycznych zachowań niektórych z ich dowódców – dodała. Minister miała możliwość zastąpienia dowódców, ale postanowiła nie kontynuować działania jednostki i nadała decyzji klauzulę natychmiastowej wykonalności.

W maju jeden z członków KSK został aresztowany po znalezieniu w jego ogrodzie ukrytych materiałów wybuchowych, broni i amunicji skradzionej z armii oraz dużych ilości materiałów o charakterze nazistowskim. Oszacowano, że posiadał 48 000 nabojów i 62 kg materiałów wybuchowych skradzionych zarówno przez niego, jak i przez innych towarzyszy, w celu rzekomego rozpoczęcia wojny domowej.

Minister poinformowała także o pakiecie działań, za pomocą których zamierza zakończyć tolerowania nazistowskie w szeregach armii. Kilka miesięcy temu ostrzegała: „Jeśli zdolności samooczyszczania KSK nie przyniosą żadnego efektu, nieuchronnie pojawi się pytanie, czy jednostka może pozostać w obecnej formie”.

Reformy mają już konsekwencje: wszelka działalność jednostki za granicą została zawieszona do odwołania, również w przypadku misji w Afganistanie lub Mali, w których jednostki KSK zostaną zastąpione.

Kolejne skandale zostały opisane przez Kramp-Karrenbauer  jako „niepokojące”. Doprowadziły do decyzji o zawieszeniu jednostki utworzonej w 1996 r. w Bundeswehrze i skupionej na operacjach antyterrorystycznych.

Źródło: El Espanol

INNE Z TEJ KATEGORII

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA

Japonia podniosła stopy procentowe pierwszy raz od… 17 lat!

Bank Japonii podjął decyzję o podniesieniu stóp procentowych, co oznacza odejście od trwającej kilkanaście lat polityki utrzymywania ich na ujemnym poziomie.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd USA oskarża Apple o monopolizację rynku i niszczenie konkurencji

Stany Zjednoczone złożyły pozew przeciwko Apple, oskarżając technologicznego giganta o monopolizację rynku smartfonów i niszczenie konkurencji. Departament Sprawiedliwości USA zarzuca firmie nadużycie związane ze sklepem z aplikacjami iPhone'a, które miały blokować klientów i dostawców oprogramowania.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.
2 MIN CZYTANIA

Filharmonia Podkarpacka. Obcowanie z muzyką przynosi radość

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie realizuje właśnie swój 69. sezon artystyczny. W najbliższych tygodniach zabrzmi tu muzyka m.in. Vivaldiego, Mozarta, Chopina, Dworzaka, Karłowicza, Ravela,Gershwina czy Berlioza.
2 MIN CZYTANIA

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA