fbpx
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaŚwiatNiemcy zaoszczędzą 340 milionów euro na zmniejszeniu liczby posłów

Niemcy zaoszczędzą 340 milionów euro na zmniejszeniu liczby posłów

Niemiecki parlament przegłosował ustawę, zgodnie z którą zmniejszona zostanie liczba zasiadających w nim deputowanych.

Po kolejnych wyborach (które mają się odbyć w 2025 roku) w niższej izbie niemieckiego parlamentu będzie zasiadać 630 deputowanych, zamiast obecnych 736. Dodatkowo od kolejnej elekcji zmieniona zostanie bardzo skomplikowana ordynacja wyborcza. Obecnie niemiecki parlament jest jednym z najliczniejszych na świecie.

Zmniejszenie liczby polityków zostało przegłosowane przez rządzącą krajem koalicję socjaldemokratów, zielonych i liberałów. Przeciwko są przede wszystkim mniejsze ugrupowania, które zazwyczaj balansują na progu wyborczym, a po zmianie zasad będzie im trudniej go przekroczyć. Przedstawiciele lewicowej Die Linke i konserwatywnej bawarskiej CSU chcą, aby nowe rozwiązania zostały zbadane przez Trybunał Konstytucyjny. Szef CSU Markus Söder nazwał je wprost jako „atak na demokrację”, który „wypaczy wolę wyborców”.

Szacuje się, że zmniejszenie liczby deputowanych pozwoli na oszczędności sięgające 340 milionów euro podczas każdej kolejnej kadencji władz ustawodawczych.

dw.com, thelocal.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA