fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatNiemcy zastępują eksport do Rosji rynkami byłych republik radzieckich

Niemcy zastępują eksport do Rosji rynkami byłych republik radzieckich

Niemiecki eksport do krajów graniczących z Rosją wzrósł w okresie od stycznia do października br. o prawie jedną trzecią, a eksport do Rosji spadł w tym czasie o około 40 proc. – podał Federalny Urząd Statystyczny.

Z danych wynika, że niemiecki eksport do Wspólnoty Niepodległych Państw – z wyłączeniem Rosji – wzrósł o 30 proc. (do 7,3 mld euro). Większość towarów eksportowanych do krajów WNP trafia do Kazachstanu, który odnotował wzrost niemieckiego eksportu o 32 proc. rok do roku (do 2,8 mld euro).

Jednocześnie eksport do Rosji spadł o 39,1 proc. (do 7,6 mld euro), spychając ją z 22. na 32. miejsce wśród najważniejszych odbiorców niemieckich towarów rok wcześniej. „Niemiecki eksport do Rosji załamał się od początku wojny na Ukrainie i sankcji nałożonych na Rosję od marca 2022 roku i od tego czasu utrzymuje się na niskim poziomie” – podał urząd.

Dostawy do krajów WNP obejmowały głównie pojazdy mechaniczne i części do pojazdów mechanicznych, a ich wartość wzrosła o 65 proc. (do 2,1 mld euro). Innymi ważnymi towarami eksportowymi były maszyny, których eksport wzrósł o 38,7 proc. w stosunku do zeszłego roku oraz produkty chemiczne, których eksportowano o 20,9 proc. więcej.

Z kolei niemiecki eksport do Rosji pojazdów mechanicznych i części do pojazdów silnikowych spadł o 73,3 proc., a w przypadku maszyn – o 49,3 proc.

Reuter, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Trudeau przekroczył uprawienia pacyfikując „Konwój Wolności”!

Po dwóch latach batalii sądowej Kanadyjski Sąd Federalny orzekł, że rząd premiera Kanady przekroczył prawo korzystając ze specjalnych uprawnień i szykanując kierowców protestujących m.in. przeciwko przymusowi szczepień na COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Paraliż w koreańskiej służbie zdrowia. Wypowiedzenia złożyła połowa młodych lekarzy

Przez Koreę Południową przechodzą potężne strajki lekarzy, którzy protestują przeciwko planom zwiększenia ich liczby w systemie. Prawie 6500 lekarzy złożyło rezygnację ze stanowisk.
2 MIN CZYTANIA

Wojna z Hamasem pogrąża gospodarkę Izraela

Obniżona ocena wiarygodności kredytowej, mniejszy wzrost gospodarczy i załamanie rynku turystycznego to tylko niektóre z efektów trwającej od października wojny Izraela z Hamasem.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Paraliż w koreańskiej służbie zdrowia. Wypowiedzenia złożyła połowa młodych lekarzy

Przez Koreę Południową przechodzą potężne strajki lekarzy, którzy protestują przeciwko planom zwiększenia ich liczby w systemie. Prawie 6500 lekarzy złożyło rezygnację ze stanowisk.
2 MIN CZYTANIA

Chińczycy piszą list ws. Izery. Chcą przekonać rząd do kontynuacji inwestycji

Chińczycy bronią inwestycji w fabrykę Izery w Jaworznie i próbują przekonać polski rząd do jej kontynuowania. W dokumencie, do którego dotarł Business Insider Polska wskazują, że od realizacji projektu zależą ogromne inwestycje motoryzacyjne.
3 MIN CZYTANIA

Indie i Zjednoczone Emiraty Arabskie porozumiały się w sprawie korytarza handlowego

Indie i Zjednoczone Emiraty Arabskie podpisały porozumienie w sprawie nowego korytarza handlowego, który ma połączyć Europę z Indiami drogą morską i kolejową przez części Bliskiego Wschodu.
< 1 MIN CZYTANIA