fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatNiemcy zazdroszczą Polsce pracowitych Ukraińców

Niemcy zazdroszczą Polsce pracowitych Ukraińców

Ukraińscy uchodźcy przybyli do Niemiec po rozpoczęciu wojny z Rosją podejmują tam pracę o wiele rzadziej niż w innych państwach Unii Europejskiej.

Niemieckie media zwracają uwagę na niewielki odsetek podejmujących w ich państwie pracę uciekinierów z ogarniętej wojną Ukrainy. Zjawisko jest tym bardziej widoczne, gdy porówna się jego skalę z innymi państwami przyjmującymi migrantów. 

W Niemczech nie pracują, a w Polsce i Holandii już tak

W Niemczech pracuje zaledwie 17 proc. z przybyłych Ukraińców. Jeszcze mniej zatrudnionych jest w Bułgarii, Szwajcarii (10 proc.) i w Austrii (14 proc.). W Wielkiej Brytanii i Czechach pracuje natomiast już 50 proc. z wojennych uchodźców, w Danii 53 proc., w Polsce 66 proc., a w Holandii 70 proc. 

Winny socjal

Obszerny raport na temat tego zjawiska opublikowała Fundacja Friedricha Eberta. Zgodnie z zawartymi w nim wnioskami przyczyną takiego stanu rzeczy jest rozbudowany niemiecki system pomocy społecznej, który nie zachęca do podjęcia pracy. Uchodźcy otrzymują miesięczną pomoc w wysokości 502 euro. Dodatkowo, jeżeli posiadają dziecko, dostają kolejne 420 euro. Ponadto mogą liczyć również na pokrycie kosztów zakwaterowania. 

Ukraińcy często też nie podejmują zatrudnienia, ponieważ mają nadzieję na rychłe zakończenie wojny i powrót do domu. Wśród innych problemów wskazywana jest również bariera językowa. 

welt.de, library.fes.de, tagesschau.de

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kanał Panamski wysycha, a statki wolą opływać całą Amerykę

Ze względu na trwającą suszę każdego miesiąca zarząd Kanału Panamskiego wydaje coraz mniej pozwoleń dla statków, które chcą przez niego przepłynąć.
< 1 MIN CZYTANIA

Elektrownie wiatrowe doprowadziły Siemensa na skraj upadku

Awarie elektrowni wiatrowych marki Siemens Energy doprowadziły firmę do trudnej sytuacji finansowej, w której – aby ją uratować – niezbędna była pomoc niemieckiego rządu.
< 1 MIN CZYTANIA

LOT w ścisłej czołówce najlepszych linii lotniczych świata!

Polskie Linie Lotnicze LOT znalazły się na samym szczycie zestawienia najlepszych firm świadczących usługi przewozów powietrznych z całego świata.
< 1 MIN CZYTANIA