fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatNiemcy zazdroszczą Polsce pracowitych Ukraińców

Niemcy zazdroszczą Polsce pracowitych Ukraińców

Ukraińscy uchodźcy przybyli do Niemiec po rozpoczęciu wojny z Rosją podejmują tam pracę o wiele rzadziej niż w innych państwach Unii Europejskiej.

Niemieckie media zwracają uwagę na niewielki odsetek podejmujących w ich państwie pracę uciekinierów z ogarniętej wojną Ukrainy. Zjawisko jest tym bardziej widoczne, gdy porówna się jego skalę z innymi państwami przyjmującymi migrantów. 

W Niemczech nie pracują, a w Polsce i Holandii już tak

W Niemczech pracuje zaledwie 17 proc. z przybyłych Ukraińców. Jeszcze mniej zatrudnionych jest w Bułgarii, Szwajcarii (10 proc.) i w Austrii (14 proc.). W Wielkiej Brytanii i Czechach pracuje natomiast już 50 proc. z wojennych uchodźców, w Danii 53 proc., w Polsce 66 proc., a w Holandii 70 proc. 

Winny socjal

Obszerny raport na temat tego zjawiska opublikowała Fundacja Friedricha Eberta. Zgodnie z zawartymi w nim wnioskami przyczyną takiego stanu rzeczy jest rozbudowany niemiecki system pomocy społecznej, który nie zachęca do podjęcia pracy. Uchodźcy otrzymują miesięczną pomoc w wysokości 502 euro. Dodatkowo, jeżeli posiadają dziecko, dostają kolejne 420 euro. Ponadto mogą liczyć również na pokrycie kosztów zakwaterowania. 

Ukraińcy często też nie podejmują zatrudnienia, ponieważ mają nadzieję na rychłe zakończenie wojny i powrót do domu. Wśród innych problemów wskazywana jest również bariera językowa. 

welt.de, library.fes.de, tagesschau.de

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA