fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaŚwiatBerlin zwiększa wydatki na wojsko, a zmniejsza na służbę zdrowia

Berlin zwiększa wydatki na wojsko, a zmniejsza na służbę zdrowia

Niemiecki parlament przyjął budżet na kolejny rok, w którym zmniejszane są wydatki na zdrowie, a większe niż w obecnym roku kwoty zostaną przeznaczone na obronność i naukę języka... polskiego.

Wartość wszystkich wydatków niemieckiego rządu w 2023 r. ma sięgnąć poziomu 476 mld euro, co oznacza spadek o 20 mld względem roku obecnego. Z tego tylko 45,6 mld euro ma pochodzić z długu, podczas gdy w tym roku aż 139 mld euro przychodów do państwowej kasy pochodziło z zaciąganych zobowiązań.

Największe wzrosty przewidziano w wydatkach na armię. Sięgną one poziomu 58,6 mld euro, czyli o 8,2 mld euro więcej niż w roku obecnym. Fundusze zostaną przeznaczone m.in. na zakup myśliwców F-35, śmigłowców CH-47, bojowych wozów bojowych Puma czy fregat F126. Pieniądze na wojsko będą zwiększane w kolejnych latach tak, że do 2025 r. niemiecka armia otrzyma z budżetu łącznie ok. 300 mld euro. Przedstawiciele władz w Berlinie otwarcie przyznają, że ich celem jest uczynienie z Niemiec „wiodącej  potęgi wojskowej”, a z Bundeswery „najlepiej wyposażonej siły zbrojnej w Europie”.

Niemiecki rząd zdecydowanie natomiast ogranicza wydatki na służbę zdrowia. W wyniku m.in. redukcji funduszy przeznaczanych na walkę z COVID-19 budżet na ten cel spadnie z obecnych 64,4 mld euro do 24,5 mld euro.

Środki przeznaczone na edukację pozostaną praktycznie niezmienne i wyniosą 21,5 mld euro. Natomiast znajdzie się w nich 1 mln euro na naukę języka polskiego jako ojczystego dla dzieci polskich imigrantów w Niemczech.

wsws.org, euractiv.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA