Według ambasadora Ukrainy w Niemczech – Andrija Melnyka, wartość towarów sprowadzonych między styczniem a kwietniem do Niemiec z Rosji wzrosła o 60 procent.

Stało się tak chociaż wolumen importowanych towarów spadł o 26 proc. Sprowadzano głównie surowce, takie jak: gaz, ropa oraz węgiel. Chociaż Niemcy sprowadzają ich coraz mniej, to jednak wzrost cen doprowadził do sytuacji, w której płacą za nie zdecydowanie więcej niż rok temu. Jednocześnie eksport w drugą stronę zanotował spadek o 26,6 proc. względem tego samego okresu roku ubiegłego.

Oznacza to, że Federacja Rosyjska pozyskała równowartość 6 miliardów dolarów na handlu z RFN. W tym samym czasie wartość wymiany między Niemcami a Ukrainą spadła o prawie 12 proc. Władze w Kijowie poinformowały również, że do tej pory nie otrzymały 5 tysięcy hełmów, które rząd w Berlinie obiecał im przekazać jeszcze w styczniu.

Niemcy notują też znaczny wzrost wartości towarów sprowadzanych z Chin. W kwietniu sięgnął on poziomu 16,7 miliarda euro, co oznacza, że był większy o 52,8 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem roku 2021. Przyczynił się do tego m.in. sześciokrotny wzrost wartości sprowadzanych produktów chemicznych.

Reuters, ukranews.com

Poprzedni artykułPolacy piją coraz mniej tradycyjnego piwa, a bezalkoholowego coraz więcej
Następny artykułBędziemy jeździć furmankami i chrustem grzać się przy ognisku