fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaNiemieccy ekolodzy wzięli od Gazpromu setki milionów euro

Niemieccy ekolodzy wzięli od Gazpromu setki milionów euro

Założona przez niemiecki land Meklemburgia-Pomorze Przednie organizacja ekologiczna otrzymała potężne dotacje od rosyjskiego gazowego giganta zaledwie rok przed rozpoczęciem konfliktu na Ukrainie.

Władze landu uruchomiły Fundację Klimatu i Ochrony Środowiska na początku 2021 roku. Organizacja miała za zadanie wykonać, zmierzające już wtedy ku końcowi, prace nad finalizacją projektu budowy gazociągu Nord Stream 2. W tym celu otrzymała od Gazpromu w sumie 192 miliony euro. Ostatnie transfery były realizowane zaledwie cztery miesiące przed inwazją Rosji na Ukrainę. Trafiły one do 80 usługodawców.

Lokalny parlament w stolicy Meklemburgii, mieście Schwerinie, powołał już komisję śledczą, która ma wyjaśnić cel i przeznaczenie tych transferów pieniężnych. Jej prace rozpoczną się po wakacjach. Raczej pewne jest, iż staną przed nią premier landu Manuela Schwesig, zaangażowany w projekty gazowe Moskwy były kanclerz Gerhard Schroeder oraz współpracujący od lat z Putinem były oficer służb specjalnych NRD i zasiadający we władzach najważniejszych rosyjskich spółek gazowych Matthias Warnig. Nie jest wykluczone, że wezwania do złożenia wyjaśnień otrzymają również poprzednia kanclerz Angela Merkel oraz aktualny szef niemieckiego rządu Olaf Scholz, który w poprzedniej administracji pełnił funkcję ministra finansów.

Obydwie nitki Nord Stream prowadziły z Rosji właśnie do Meklemburgii, która odnosiła wiele korzyści z bycia ważnym elementem na trasie gazociągów. Dlatego obecnie już wprost sugeruje się, że władze landu starały się nierzetelną ekologiczną argumentacją przekonać o zasadności realizacji tych projektów.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA