fbpx
wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaNiemieccy ekolodzy wzięli od Gazpromu setki milionów euro

Niemieccy ekolodzy wzięli od Gazpromu setki milionów euro

Założona przez niemiecki land Meklemburgia-Pomorze Przednie organizacja ekologiczna otrzymała potężne dotacje od rosyjskiego gazowego giganta zaledwie rok przed rozpoczęciem konfliktu na Ukrainie.

Władze landu uruchomiły Fundację Klimatu i Ochrony Środowiska na początku 2021 roku. Organizacja miała za zadanie wykonać, zmierzające już wtedy ku końcowi, prace nad finalizacją projektu budowy gazociągu Nord Stream 2. W tym celu otrzymała od Gazpromu w sumie 192 miliony euro. Ostatnie transfery były realizowane zaledwie cztery miesiące przed inwazją Rosji na Ukrainę. Trafiły one do 80 usługodawców.

Lokalny parlament w stolicy Meklemburgii, mieście Schwerinie, powołał już komisję śledczą, która ma wyjaśnić cel i przeznaczenie tych transferów pieniężnych. Jej prace rozpoczną się po wakacjach. Raczej pewne jest, iż staną przed nią premier landu Manuela Schwesig, zaangażowany w projekty gazowe Moskwy były kanclerz Gerhard Schroeder oraz współpracujący od lat z Putinem były oficer służb specjalnych NRD i zasiadający we władzach najważniejszych rosyjskich spółek gazowych Matthias Warnig. Nie jest wykluczone, że wezwania do złożenia wyjaśnień otrzymają również poprzednia kanclerz Angela Merkel oraz aktualny szef niemieckiego rządu Olaf Scholz, który w poprzedniej administracji pełnił funkcję ministra finansów.

Obydwie nitki Nord Stream prowadziły z Rosji właśnie do Meklemburgii, która odnosiła wiele korzyści z bycia ważnym elementem na trasie gazociągów. Dlatego obecnie już wprost sugeruje się, że władze landu starały się nierzetelną ekologiczną argumentacją przekonać o zasadności realizacji tych projektów.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA