fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaŚwiatNiemieccy podatnicy płacą dziesiątki tysięcy euro za fryzury Merkel

Niemieccy podatnicy płacą dziesiątki tysięcy euro za fryzury Merkel

Niemieckie media opublikowały rachunki, które była kanclerz wystawia Federalnej Kancelarii za usługi świadczone jej przez prywatną wizażystkę i fryzjerkę.

Angela Merkel była kanclerzem Niemiec przez ponad 16 lat. Stanowisko opuściła w 2021 roku.

Czy fryzury Merkel są warte swojej ceny?

Od tamtego czasu za usługi fryzjerskie i kosmetyczne wystawiła rachunki – płacone z publicznych pieniędzy – na 55 tysięcy euro. Z opublikowanych przez dziennik „Tagesspiegel”  informacji wynika, że była kanclerz ma do dyspozycji prywatną wizażystkę, z którą jeździ w służbowe podróże. Co ciekawe, wizażystka chwali się na swojej stronie internetowej, że wśród jej klientów jest też inny były kanclerz, Gerhard Schröder.

Scholz na fryzjera wydaje więcej

Jak wynika z doniesień więcej na swój wygląd z federalnego budżetu wydaje obecny kanclerz Olaf Scholz. Od grudnia 2021 roku, gdy objął stanowisko, jego kancelaria wydała na ten cel 62 tysiące euro.

Podanie do publicznej informacji powyższych kwot wywołało sprzeciw Niemieckiego Stowarzyszenia Podatników. Reiner Holznagel, przewodniczący tej organizacji uważa, że podobne wydatki polityków powinny być ograniczone do minimum lub ponoszone z prywatnych środków.

Zgodnie z obowiązującym w Niemczech obyczajem byli prezydenci i kanclerze otrzymują biuro oraz pokrycie kosztów funkcjonowania publicznego po zakończeniu pełnienia najważniejszych stanowisk państwowych. Angela Merkel ma możliwość zatrudnienia dodatkowo 9 osób (w tym kierowcy), których indywidualne wynagrodzenie może sięgać 10 tysięcy euro miesięcznie.

tagesspiegel.de, tagesschau.de
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska z najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

Etiopia może zakręcić kurek z wodą w Nilu dla Sudanu i Egiptu

Etiopia zakończyła napełnianie zbiornika wodnego przy Tamie Wielkiego Odrodzenia, która ma być kołem zamachowym gospodarki tego kraju, ale może też stanowić zagrożenie dla państw sąsiednich.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA