fbpx
niedziela, 16 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatNiemieccy podatnicy płacą dziesiątki tysięcy euro za fryzury Merkel

Niemieccy podatnicy płacą dziesiątki tysięcy euro za fryzury Merkel

Niemieckie media opublikowały rachunki, które była kanclerz wystawia Federalnej Kancelarii za usługi świadczone jej przez prywatną wizażystkę i fryzjerkę.

Angela Merkel była kanclerzem Niemiec przez ponad 16 lat. Stanowisko opuściła w 2021 roku.

Czy fryzury Merkel są warte swojej ceny?

Od tamtego czasu za usługi fryzjerskie i kosmetyczne wystawiła rachunki – płacone z publicznych pieniędzy – na 55 tysięcy euro. Z opublikowanych przez dziennik „Tagesspiegel”  informacji wynika, że była kanclerz ma do dyspozycji prywatną wizażystkę, z którą jeździ w służbowe podróże. Co ciekawe, wizażystka chwali się na swojej stronie internetowej, że wśród jej klientów jest też inny były kanclerz, Gerhard Schröder.

Scholz na fryzjera wydaje więcej

Jak wynika z doniesień więcej na swój wygląd z federalnego budżetu wydaje obecny kanclerz Olaf Scholz. Od grudnia 2021 roku, gdy objął stanowisko, jego kancelaria wydała na ten cel 62 tysiące euro.

Podanie do publicznej informacji powyższych kwot wywołało sprzeciw Niemieckiego Stowarzyszenia Podatników. Reiner Holznagel, przewodniczący tej organizacji uważa, że podobne wydatki polityków powinny być ograniczone do minimum lub ponoszone z prywatnych środków.

Zgodnie z obowiązującym w Niemczech obyczajem byli prezydenci i kanclerze otrzymują biuro oraz pokrycie kosztów funkcjonowania publicznego po zakończeniu pełnienia najważniejszych stanowisk państwowych. Angela Merkel ma możliwość zatrudnienia dodatkowo 9 osób (w tym kierowcy), których indywidualne wynagrodzenie może sięgać 10 tysięcy euro miesięcznie.

tagesspiegel.de, tagesschau.de
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA