fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatNiemieccy rolnicy chcą brać przykład z Polski

Niemieccy rolnicy chcą brać przykład z Polski

Przedstawiciele niemieckich organizacji rolniczych apelują do rządu w Berlinie o wprowadzenie rozwiązań mających na celu ograniczenie importu ukraińskiego zboża.

Niemieckie Stowarzyszenie Wolnych Rolników wzywa władze federalne do podjęcia zdecydowanych kroków wobec zalewających rynek produktów rolnych pochodzących z Ukrainy. 

Stanowisko swojej organizacji podkreśla Ralf Ehrenberg, przedstawiciel stowarzyszenia. Jego zdaniem Berlin powinien domagać się od Komisji Europejskiej wprowadzenia w całej UE rozwiązań wzorowanych na krokach podjętych wcześniej przez Polskę, Węgry i Słowację. Chodzi o ścisłe przestrzeganie zasad realizacji transportu ukraińskiego zboża, by było ono przewożone tylko w zaplombowanych pociągach lub ciężarówkach prosto do bałtyckich portów. Tak aby mieć pewność, że nie trafią one na krajowy rynek. 

Wolni Rolnicy twierdzą, że pojawienie się w ich kraju płodów rolnych z Ukrainy wyrządziło już wiele szkód. Ich zdaniem Berlin dopuścił do sytuacji, w której wielkie firmy zarabiają majątek na sprzedaży ukraińskich produktów, co uderza w interesy rodzimych farmerów. Zwracają uwagę, że przywożone z Ukrainy zboże pochodzi z należących do oligarchów gigantycznych plantacji, na których stosowane są zakazane w Unii pestycydy, a pracujący na nich ludzie zarabiają stawkę godzinową 1,2 euro, czyli dziesięć razy mniejszą niż obowiązuje w Niemczech. 

Problemy w krajach Europy z ukraińskim zbożem nasiliły się w lipcu obecnego roku, po zablokowaniu przez Rosję możliwości jego eksportu przez Morze Czarne . 

freiebauern.de

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA