fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesNiemiecka gospodarka jest i będzie słaba. Potrzebne nam nowe rynki zbytu

Niemiecka gospodarka jest i będzie słaba. Potrzebne nam nowe rynki zbytu

Ujawnione właśnie 60 mld euro dodatkowego deficytu w budżecie Niemiec może być wierzchołkiem góry lodowej problemów gospodarki, z którą związanych jest wielu polskich przedsiębiorców.

Niemiecka gospodarka jest bardzo zadłużona, a w Niemczech coraz częściej mówi się o podwyżkach podatków, cięciach socjalnych i słabych perspektywach dla tamtejszych firm. Ekonomiści Commerzbanku zakładają, że w przyszłym roku niemiecka gospodarka będzie się nadal kurczyć. Prognozy banku są zdecydowanie gorsze od tego, co mówią i piszą inni ekonomiści i co przedstawia rząd federalny, chociaż to drugie nie powinno nikogo dziwić – rządy zawsze starają się w lepszym świetle pokazywać efekty swoich działań.

Na granicy recesji

Niemcy zakończą bieżący rok z ujemnym PKB na poziomie 0,4 proc., a ekonomiści Commerzbanku nie mają też złudzeń co do tego, że także w przyszłym roku niemiecka gospodarka pozostanie słaba. Według najnowszej prognozy tego banku PKB Niemiec skurczy się w roku 2024 o 0,3 proc.

Chociaż panuje powszechna zgoda co do negatywnych tendencji w gospodarce niemieckiej w tym roku oraz co do słabych perspektyw na rok przyszły, część ekspertów i analityków spodziewa się jednak nieznacznej poprawy sytuacji gospodarczej w 2024 roku. W jednym z raportów, autorstwa Helaba Landesbank Hessen-Thuringen, przyszłoroczny wzrost gospodarki niemieckiej prognozowany jest na poziomie 0,7 proc. Oczywiście prognozy coraz częściej krytykowanego rządu Olafa Scholza mówią o wzroście PKB o 1,3 proc. na koniec przyszłego roku. Jednak nawet Niemiecka Rada Ekspertów Ekonomicznych federalnego rządu twierdzi, że niemiecka gospodarka jest i pozostanie na historycznie niskich poziomach.

Co się stało, że jest tak źle?

Według Jörga Krämera, głównego ekonomisty Commerzbanku, pesymistyczne perspektywy banku dla niemieckiej gospodarki wynikają przede wszystkim ze słabnącej konsumpcji prywatnej (czyli słabego popytu wewnętrznego na towary i usługi). Pomimo wprowadzonego właśnie przez rząd federalny pakietu ulg w kosztach energii elektrycznej, bank spodziewa się, że ceny te pozostaną wysokie podtrzymując wysoką inflację. W wyniku kolejnych kryzysów gospodarka światowa rozwija się w tempie poniżej średniej, w efekcie czego słabnie też niemiecki eksport.

Commerzbank przewiduje także, że Europejski Bank Centralny w nadchodzącym roku kilkukrotnie obniży podstawowe stopy procentowe, co jednak nie podniesie znacząco niemieckiej gospodarki.

Polskim przedsiębiorcom można tylko doradzić by – oczywiście w miarę możliwości i środków – przyspieszyli szukanie nowych rynków zbytu. Zmieniając bądź co najmniej dywersyfikując kierunki eksportu swoich towarów.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA