fbpx
czwartek, 23 stycznia, 2025
Strona głównaŚwiatNiemiecka gospodarka nie jest już konkurencyjna

Niemiecka gospodarka nie jest już konkurencyjna

W niemieckim rządzie trwa debata na temat sposobu na zwiększenie konkurencyjności gospodarki i zachęcenie przedsiębiorstw do realizacji nowych inwestycji.

Zasady opodatkowania osób prawnych nie są konkurencyjne i nie sprzyjają inwestycjom

– twierdzi szef niemieckiego resortu gospodarki Robert Habeck z partii Zielonych. 

Jego zdaniem należy zmniejszyć stawkę podatkową dla firm z 30 do 25 procent (co uszczupli przychody budżetu o 30 miliardów euro rocznie). Dodatkowo Habeck proponuje ulgi podatkowe dla przedsiębiorstw realizujących nowe inwestycje. 

Tworząca niemiecki rząd – m.in. z Zielonymi – liberalna gospodarczo FPD (Wolna Partia Demokratyczna) krytykuje ten konkretny pomysł, ponieważ może on doprowadzić do zwiększenia deficytu budżetowego. Jednak minister finansów z FPD Christian Lindner podziela pogląd o spadającej konkurencyjności niemieckich firm na międzynarodowym rynku. Jego zdaniem receptą na zmianę tego stanu rzeczy jest większe uelastycznienie rynku pracy, zmniejszenie poziomu biurokracji oraz preferencyjne stawki podatkowe dla przedsiębiorstw inwestujących swoje środki na inwestycje i badania. 

Chociaż ministrowie Habeck i Linder mają różne pomysły na poprawę konkurencyjności niemieckiej gospodarki, to obydwaj deklarują gotowość do współpracy, aby osiągnąć wspólny cel. 

Reuter, bnnbreaking.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA