fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatNiemiecka klasa średnia (nadal) trzyma się mocno

Niemiecka klasa średnia (nadal) trzyma się mocno

Chociaż Niemcom, tak jak i wielu innym mieszkańcom europejskich krajów dają się we znaki kolejne kryzysy oraz balansowanie ich kraju na skraju recesji, klasa średnia wciąż pozostaje niekwestionowanym fundamentem niemieckiej gospodarki.

Aż 56 proc. z ponad 38,4 mln niemieckich pracowników znajduje zatrudnienie w firmach należących do klasy średniej. Przedsiębiorstwa te, rożnej wielkości (ale nie koncerny!), wnoszą ponad połowę wartości dodanej netto do niemieckiego PKB, a aż 81 proc. z nich oferuje (najczęściej darmowe) szkolenia przyuczające do pracy w danej firmie.

Jednocześnie aż 97,1 proc. niemieckich eksporterów to przedsiębiorcy zaliczani do klasy średniej!

Kwestia klasyfikacji firm

Rząd federalny do firm plasujących się w obrębie tzw. klasy średniej zalicza te, których roczny obrót wynosi do 50 mln euro, a zarazem zatrudniających mniej niż 500 pracowników. Małymi i średniej wielkości firmami jest więc u naszego zachodniego sąsiada aż 3,2 mln podmiotów, co stanowi 99,3 proc. wszystkich niemieckich przedsiębiorstw.

W Niemczech firma nie jest utożsamiana – tak jak w niektórych krajach – z koncernem, tylko (zdecydowanie) z przedsiębiorstwem rodzinnym. Nie musi ona jednak należeć wyłącznie do jednej rodziny, chociaż jest to często spotykane. Około 95 proc.t wszystkich przedsiębiorstw klasy średniej jest w posiadaniu maksymalnie trzech rodzin. Do tej statystyki wliczono także 800 tys. rodzin mających korzenie imigracyjne, które prowadzą własne firmy – często usługowe.

Jaki jest model zarządzania?

Federalne Stowarzyszenie Przemysłu Niemieckiego twierdzi, że niemiecki model zarządzania charakteryzuje „jednorodność własności, odpowiedzialność oraz właściwa kontrola działalności”. Firmami kierują zazwyczaj nie dyrektorzy mianowani, tylko sami właściciele. Zarazem są oni posiadaczami kontrolnych udziałów w swoich spółkach, często odpowiadając za ich los całym swoim prywatnym majątkiem.

Zdaniem ekspertów FSPN „właściciele firm dążą dlatego do podejmowania zrównoważonych decyzji”. Dzięki temu mniejsze firmy są bardziej zwinne i mogą szybciej od koncernów reagować na szybko zachodzące zmiany na rynku.

Przy tym około jednej trzeciej innowacji niemieckich przedsiębiorstw powstaje właśnie w obrębie klasy średniej.

Dużą wagę przywiązuje się także do wsparcia przedsiębiorców przez naukowców, przy czym 32 proc. wydatków na innowacje oraz 35 proc. wydatków na badania i rozwój w niemieckiej gospodarce jest ponoszonych przez samych małych i średnich przedsiębiorców (pozostałe są domeną rządów landowych i rządu federalnego). W Niemczech systematycznie przybywa także innowacyjnych start-upów, z których gros kontynuuje potem działalność przekształcając się z czasem w firmy średniej wielkości i zwiększając zatrudnienie.

(na podstawie www.deutschland.de)
Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Nowe środki na wsparcie małych i średnich firm

Na razie pieniądze z Unii przeznaczone będą na cyfryzację, tak zwaną zieloną transformację oraz zrównoważony rozwój. Ogromna popularność jednego z programów wsparcia firm MŚP pokazuje, że na granty czekają także rolnicy indywidualni.
3 MIN CZYTANIA

Należy odblokować tereny pod zabudowę

Nie dalej jak do końca grudnia 2025 roku każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Czy reforma planowania przestrzennego wyznaczy wreszcie jasne reguły dla inwestorów chcących budować, zabezpieczając zarazem interesy mieszkańców?
3 MIN CZYTANIA

Drobni przedsiębiorcy mają coraz więcej długów i próbują je restrukturyzować

Nawet nie upadłości firm, bo na ich miejsce wciąż powstają nowe, ale rosnąca niewypłacalność przedsiębiorców (a nawet całych sektorów) i prowadzone restrukturyzacje powinny stać się sygnałem alarmowym dla gospodarczych decydentów.
2 MIN CZYTANIA