fbpx
sobota, 23 września, 2023
Strona głównaEkologiaNiemiecka policja chce trzymać zielonych aktywistów w areszcie przez miesiąc

Niemiecka policja chce trzymać zielonych aktywistów w areszcie przez miesiąc

Życie niemieckich miast jest coraz częściej paraliżowane przez demonstracje i protesty aktywistów klimatycznych.

W ostatni piątek kilkuset aktywistów grupy Letzte Generation (Ostatnie Pokolenie) przykleiło się do asfaltu na najważniejszych berlińskich skrzyżowaniach, przez co stosunkowo niewielka grupa osób sparaliżowała w godzinach szczytu ruch w centrum miasta.

Demonstranci domagali się powołania specjalnej grupy doradczej, która wraz z rządem doprowadzi do zakończenia używania w Niemczech paliw kopalnych jako źródeł energii do 2030 roku. Aktywiści twierdzą, że obecne działania rządu mające na celu przeciwdziałanie nadchodzącej „katastrofie klimatycznej” są zdecydowanie niewystarczające.

O ile wcześniej zieloni aktywiści byli sankcjonowani głównie karami grzywny, to w ostatnim czasie sądy wymierzają im kary bezwzględnego, kilkumiesięcznego więzienia.

Prawo poszczególnych landów pozwala też na zastosowanie wobec nich prewencyjnego aresztu. W Berlinie policja może go użyć na czas 48 godzin. Rainer Wendt, szef policyjnego związku zawodowego Deutsche Polizeigewerkschaft zwraca uwagę, że demonstranci mogli nieprzypadkowo wybrać Berlin na miejsce swojej akcji, a nie np. Monachium. Jego zdaniem mogło się tak stać, ponieważ w stolicy Bawarii obowiązują przepisy, które pozwalają na zastosowanie aresztu prewencyjnego przez miesiąc, co może skutecznie odstraszać potencjalnych uczestników protestów. Dlatego Wendt opowiedział się za wprowadzeniem „modelu bawarskiego” w całym kraju.

theguardian.com, spiegel.de, dw.com, euronews.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Afryka chce opodatkować świat, żeby dostać pieniądze na walkę z ociepleniem klimatu

Przywódcy afrykańskich państw spotkali się na konferencji w stolicy Kenii, aby uzgodnić swoje stanowisko w sprawie walki ze zmianami klimatu.
< 1 MIN CZYTANIA

Banki nie przejmują się zmianami klimatu i hojnie finansują inwestycje w paliwa kopalne

Największe banki świata przyznały w ostatnich latach miliardy dolarów pożyczek na inwestycje w wydobycie paliw kopalnych oraz rozwój rolnictwa przemysłowego.
1 MIN CZYTANIA

Klimatyczne szaleństwo przybiera coraz bardziej absurdalne kształty

Nowa religia zeroemisyjności chce cofnąć człowieka do ery przedprzemysłowej. Grunt pod „niezbędne” zmiany mające ratować planetę intensywnie urabiają także brytyjscy naukowcy.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia znalazła sposób na to, by mieć nowe źródło dochodu

Komisja Europejska przygotowała przepisy, które pozwolą na zasilenie unijnego budżetu dodatkowymi środkami od państw członkowskich, w których swoje siedziby mają międzynarodowe korporacje.
< 1 MIN CZYTANIA

Kokaina będzie najważniejszym towarem eksportowym Kolumbii

Polityka narkotykowa lewicowego prezydenta Kolumbii doprowadziła do sytuacji, w której wartość produkcji i eksportu kokainy z tego państwa bije historyczne rekordy.
< 1 MIN CZYTANIA

Ukraińska gospodarka będzie się rozwijać szybciej niż gospodarka polska

Ukraińskie władze przyjęły projekt budżetu na kolejny rok, który zakłada znaczny wzrost wydatków państwa związany głównie z prowadzonym konfliktem zbrojnym.
< 1 MIN CZYTANIA