fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaŚwiatNiemiecki alterglobalista chce większej interwencji na rynku

Niemiecki alterglobalista chce większej interwencji na rynku

Urzędnik niemieckiego ministerstwa gospodarki chce rozszerzyć uprawnienia urzędników federalnych w zakresie prawa konkurencji w kierunku większych możliwości interwencji biurokratów na rynku. Co więcej, proponuje, by takie regulacje przyjęła także Unia Europejska.

Na początku tego tygodnia negocjatorzy niemieckiej koalicji rządowej osiągnęli porozumienie w sprawie reformy krajowego prawa konkurencji. Reforma ma umożliwić krajowemu urzędowi ds. konkurencji działanie w przypadku niedostatecznej konkurencji na rynku. Działania, jakie może podjąć organ, obejmują zarówno umożliwienie nowym firmom lepszego dostępu do danego rynku, jak i ostateczne rozbicie dużych firm – informuje serwis EURACTIV.com.

Większe uprawnienia dla urzędu

Inaczej niż dotychczas, takie działania będzie można podjąć, nawet jeśli nie udowodni się żadnego nielegalnego zachowania, takiego jak zmowa cenowa. 

niemiecki Federalny Urząd Antymonopolowy otrzyma większe uprawnienia do interwencji po dokładnym zbadaniu sektora

– powiedział ekolog i alterglobalista Sven Giegold, niemiecki sekretarz stanu w federalnym ministerstwie gospodarki i ochrony klimatu z Zielonych.

Oburzenie biznesu

Takie podejście wywołało oburzenie niektórych firm, które obawiają się bolesnych interwencji rynkowych. Przedstawiciele niemieckiego biznesu twierdzą, że proponowana reforma może naruszać unijne prawo. Zdaniem Stephana Wernicke’a, dyrektora ds. prawnych w Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej, Niemcy przestały być pionierem w zakresie jasności regulacyjnej i pewności prawa, a idą raczej w kierunku instrumentalizacji i upolitycznienia prawa konkurencji na szczeblu unijnym.

Mimo to Sven Giegold, który w przeszłości był europosłem uważa, że jego propozycja reformy niemieckiego prawa konkurencji, która rozszerza zakres i uprawnienia krajowego urzędu ds. konkurencji, może stać się wzorem dla Unii Europejskiej.

Źródło: EURACTIV.com

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska z najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

Etiopia może zakręcić kurek z wodą w Nilu dla Sudanu i Egiptu

Etiopia zakończyła napełnianie zbiornika wodnego przy Tamie Wielkiego Odrodzenia, która ma być kołem zamachowym gospodarki tego kraju, ale może też stanowić zagrożenie dla państw sąsiednich.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

WHO chce ograniczyć suwerenność państw

W Światowej Organizacji Zdrowia trwają prace nad Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi, które – jeśli zostaną uchwalone – doprowadzą do ograniczenia suwerenności państw na rzecz WHO.
2 MIN CZYTANIA

Jak rząd Izerę budował…

W wyniku kontroli Najwyższa Izba Kontroli ustaliła, że założenia projektu samochodu elektrycznego Izera i jego cele strategiczne nie były realizowane terminowo oraz że wystąpiły nieprawidłowości wiążące się z zaangażowaniem przez Skarb Państwa kwoty 250 mln zł.
2 MIN CZYTANIA