fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatNiemiecki alterglobalista chce większej interwencji na rynku

Niemiecki alterglobalista chce większej interwencji na rynku

Urzędnik niemieckiego ministerstwa gospodarki chce rozszerzyć uprawnienia urzędników federalnych w zakresie prawa konkurencji w kierunku większych możliwości interwencji biurokratów na rynku. Co więcej, proponuje, by takie regulacje przyjęła także Unia Europejska.

Na początku tego tygodnia negocjatorzy niemieckiej koalicji rządowej osiągnęli porozumienie w sprawie reformy krajowego prawa konkurencji. Reforma ma umożliwić krajowemu urzędowi ds. konkurencji działanie w przypadku niedostatecznej konkurencji na rynku. Działania, jakie może podjąć organ, obejmują zarówno umożliwienie nowym firmom lepszego dostępu do danego rynku, jak i ostateczne rozbicie dużych firm – informuje serwis EURACTIV.com.

Większe uprawnienia dla urzędu

Inaczej niż dotychczas, takie działania będzie można podjąć, nawet jeśli nie udowodni się żadnego nielegalnego zachowania, takiego jak zmowa cenowa. 

niemiecki Federalny Urząd Antymonopolowy otrzyma większe uprawnienia do interwencji po dokładnym zbadaniu sektora

– powiedział ekolog i alterglobalista Sven Giegold, niemiecki sekretarz stanu w federalnym ministerstwie gospodarki i ochrony klimatu z Zielonych.

Oburzenie biznesu

Takie podejście wywołało oburzenie niektórych firm, które obawiają się bolesnych interwencji rynkowych. Przedstawiciele niemieckiego biznesu twierdzą, że proponowana reforma może naruszać unijne prawo. Zdaniem Stephana Wernicke’a, dyrektora ds. prawnych w Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej, Niemcy przestały być pionierem w zakresie jasności regulacyjnej i pewności prawa, a idą raczej w kierunku instrumentalizacji i upolitycznienia prawa konkurencji na szczeblu unijnym.

Mimo to Sven Giegold, który w przeszłości był europosłem uważa, że jego propozycja reformy niemieckiego prawa konkurencji, która rozszerza zakres i uprawnienia krajowego urzędu ds. konkurencji, może stać się wzorem dla Unii Europejskiej.

Źródło: EURACTIV.com

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA