fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatNiemiecki biznes wściekły na Chiny

Niemiecki biznes wściekły na Chiny

Federacja Przemysłu Niemieckiego (BDI) oskarżyła Chiny o „niszczycielską realizację własnych celów” po wstrzymaniu przez Państwo Środka importu z Litwy.

Wprowadzona przez Pekin blokada jest efektem poprawy relacji Litwy z Tajwanem. W jej konsekwencji Chińska Republika Ludowa wstrzymała import z bałtyckiego kraju. Ograniczenia dotyczą również towarów powstałych w fabrykach niemieckich firm znajdujących się na Litwie.

BDI zwraca uwagę, że Pekin podejmując podobne działania upolitycznia wzajemną współpracę gospodarczą.

Wśród poszkodowanych blokadą handlu z Litwą są m.in. niemiecki producent opon Continental AG czy też działające w branży motoryzacyjnej przedsiębiorstwo Hella.

Obecnie cała sprawa jest też rozpatrywana przez organy Unii Europejskiej, która zamierza interweniować w tej kwestii na forum Światowej Organizacji Handlu.

Federacja Przemysłu Niemieckiego jest organizacją zrzeszającą niemieckich producentów i usługodawców. Reprezentuje 39 stowarzyszeń branżowych i ponad 100 000 firm zatrudniających około 8 milionów pracowników.

ft.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA