fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaŚwiatNiemiecki rząd opłaci obywatelom rachunki za energię

Niemiecki rząd opłaci obywatelom rachunki za energię

W grudniu tego roku niemiecki rząd zamierza zapłacić rachunki za energię wszystkich gospodarstw domowych i małych przedsiębiorstw.

Niemiecki plan walki z inflacją i galopującymi cenami energii spowodował zaniepokojenie w całej Unii. Bruksela oskarżyła Berlin o granie w pojedynkę i ostrzegła, że tak wielka pomoc krajowa może spowodować rozdrobnienie rynku wewnętrznego. Reszta państw członkowskich również wyraziła swoje niezadowolenie z faktu, że Niemcy nie podejmują działań na szczeblu europejskim. Premier Mateusz Morawiecki zaapelował nawet o „zakończenie niemieckiego egoizmu”.

Porozumienie możliwe dopiero w listopadzie

Negocjacje na szczeblu Unii Europejskiej przeciągają się, a brak postępów budzi obawy, że ewentualne porozumienie może zostać osiągnięte dopiero na początku listopada. Dziś i jutro tj. 11 i 12 października odbywa się w Pradze nieformalna Rada ds. Energii. Z kolei w przyszłym tygodniu Komisja Europejska ma przedstawić nowy pakiet środków nadzwyczajnych. Mimo to eksperci obawiają się, że nie uda się wypracować wspólnego stanowiska przed zaplanowanym na 20 i 21 października posiedzeniem Rady Europejskiej. Część europejskich polityków wprost wyraża swoje zniecierpliwienie z powodu opieszałości Unii w tej sytuacji kryzysowej i wskazuje, że tylko dwa kraje opowiadają się przeciwko ustanowieniu ceny maksymalnej na rosyjski gaz. Problem jednak w tym, że europejskie prawo wymaga, aby wrażliwe decyzje – dotyczące m.in. bezpieczeństwa, energii i polityki zagranicznej – były podejmowane jednomyślnie.

Niemcy robią swoje

Mimo wątpliwość Brukseli co do skali niemieckiego planu pomocowego, Berlin nie zwalnia tempa. W grudniu tego roku niemiecki rząd zamierza zapłacić rachunki za energię wszystkich gospodarstw domowych i małych przedsiębiorstw. Według Agencji Reutera komisja ekspertów zaprezentowała w poniedziałek model, który ma na celu złagodzenie wpływu wysokich cen gazu na konsumentów. Dwuetapowy plan wsparcia ma – do kwietnia 2024 roku – kosztować 96 000 mln euro. Ponadto niemiecki rząd chce ograniczyć ceny gazu od marca przyszłego roku. Wprowadzony limit na ceny samego gazu ma wynieść 60 000 mln euro dla gospodarstw domowych i małych przedsiębiorstw oraz 25 000 mln euro dla przemysłu. Wdrażane rozwiązania mają na celu obniżyć cenę gazu do 12 centów brutto za kilowatogodzinę (od marca przyszłego roku do kwietnia 2024 roku) przy 80-proc. zużyciu. W drugiej fazie państwo planuje dotować od 60 do 80 proc. przewidywanego zużycia gazu, a konsumenci musieliby zapłacić resztę po cenach rynkowych.

W ten sposób rząd ma zamiar zachęcać do oszczędzania energii. W ten też sposób niemiecki rząd chce pokazać, że (wbrew krytyce, z jaką spotyka się pomysł jednorazowej opłaty rachunków za energię, która zdaniem niektórych zniechęca do oszczędzania) znalazł rozwiązanie, aby nie tylko wesprzeć, ale także zmotywować obywateli.

Tymczasem niemiecki sektor przemysłowy wciąż czeka na ostateczne narzędzie oraz plan, który byłby odrębny od planu przedstawionego dla gospodarstw domowych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA

Japonia podniosła stopy procentowe pierwszy raz od… 17 lat!

Bank Japonii podjął decyzję o podniesieniu stóp procentowych, co oznacza odejście od trwającej kilkanaście lat polityki utrzymywania ich na ujemnym poziomie.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd USA oskarża Apple o monopolizację rynku i niszczenie konkurencji

Stany Zjednoczone złożyły pozew przeciwko Apple, oskarżając technologicznego giganta o monopolizację rynku smartfonów i niszczenie konkurencji. Departament Sprawiedliwości USA zarzuca firmie nadużycie związane ze sklepem z aplikacjami iPhone'a, które miały blokować klientów i dostawców oprogramowania.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA