fbpx
środa, 17 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatNiemieckie korporacje podpisały listy intencyjne z chińskimi planistami

Niemieckie korporacje podpisały listy intencyjne z chińskimi planistami

Chińska państwowa komisja gospodarcza podpisała w Berlinie listy intencyjne w sprawie współpracy z niemieckimi korporacjami w obszarach od lotnictwa i chemikaliów po motoryzację.

Chińska Narodowa Komisja ds. Rozwoju i Reform podpisała umowy m.in. z takimi znaczącymi korporacjami jak BASF, Siemens, Mercedez-Benz, BMW, Volkswagen czy Airbus. W ten sposób chińscy planiści działają na rzecz silniejszych więzi z Europą Ý informuje serwis EURACTIV.com.

Brak współpracy to największe ryzyko

Chińczycy podkreślili, że zamierzają zacieśniać współpracę z różnymi firmami w różnych obszarach, w tym takich jak paliwa lotnicze, produkcja wyrobów niskoemisyjnych czy pojazdów napędzanych nową energią.

Brak współpracy to największe ryzyko, a brak rozwoju to największa niepewność

– powiedział – poniekąd słusznie – podczas spotkania z czołowymi dyrektorami generalnymi w Niemczech chiński premier Li Qiang, ostrzegając przed jakąkolwiek gospodarczą izolacją Pekinu.

Niemcy wbrew Komisji Europejskiej

Tymczasem dzieje się to wbrew polityce Unii Europejskiej, która – biorąc pod uwagę rosnące napięcia między Zachodem a Chinami – stara się zmniejszyć swoją zależność od azjatyckiej potęgi. Co więcej, ma to miejsce w sytuacji, kiedy Komisja Europejska przedstawiła plan bezpieczeństwa gospodarczego polegający na silniejszej kontroli eksportu i odpływu technologii, które mogłyby zostać wykorzystane do celów wojskowych przez rywali takich jak Chiny.

Niemcy w polityce handlowej robią, co chcą, a Polska – bez zgody Brukseli – nie może nawet zablokować importu ukraińskiego zboża technicznego, które rujnuje polskich rolników i nabija kabzę ukraińskim oligarchom. No ale, co wolno wojewodzie, to nie tobie…

Źródło: EURACTIV.com

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA