fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaŚwiatNiemieckie korporacje podpisały listy intencyjne z chińskimi planistami

Niemieckie korporacje podpisały listy intencyjne z chińskimi planistami

Chińska państwowa komisja gospodarcza podpisała w Berlinie listy intencyjne w sprawie współpracy z niemieckimi korporacjami w obszarach od lotnictwa i chemikaliów po motoryzację.

Chińska Narodowa Komisja ds. Rozwoju i Reform podpisała umowy m.in. z takimi znaczącymi korporacjami jak BASF, Siemens, Mercedez-Benz, BMW, Volkswagen czy Airbus. W ten sposób chińscy planiści działają na rzecz silniejszych więzi z Europą Ý informuje serwis EURACTIV.com.

Brak współpracy to największe ryzyko

Chińczycy podkreślili, że zamierzają zacieśniać współpracę z różnymi firmami w różnych obszarach, w tym takich jak paliwa lotnicze, produkcja wyrobów niskoemisyjnych czy pojazdów napędzanych nową energią.

Brak współpracy to największe ryzyko, a brak rozwoju to największa niepewność

– powiedział – poniekąd słusznie – podczas spotkania z czołowymi dyrektorami generalnymi w Niemczech chiński premier Li Qiang, ostrzegając przed jakąkolwiek gospodarczą izolacją Pekinu.

Niemcy wbrew Komisji Europejskiej

Tymczasem dzieje się to wbrew polityce Unii Europejskiej, która – biorąc pod uwagę rosnące napięcia między Zachodem a Chinami – stara się zmniejszyć swoją zależność od azjatyckiej potęgi. Co więcej, ma to miejsce w sytuacji, kiedy Komisja Europejska przedstawiła plan bezpieczeństwa gospodarczego polegający na silniejszej kontroli eksportu i odpływu technologii, które mogłyby zostać wykorzystane do celów wojskowych przez rywali takich jak Chiny.

Niemcy w polityce handlowej robią, co chcą, a Polska – bez zgody Brukseli – nie może nawet zablokować importu ukraińskiego zboża technicznego, które rujnuje polskich rolników i nabija kabzę ukraińskim oligarchom. No ale, co wolno wojewodzie, to nie tobie…

Źródło: EURACTIV.com

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA

Wartość ekonomiczna języka hiszpańskiego

Język jest istotnym składnikiem kapitału ludzkiego i społecznego. Szacuje się, że 15 proc. PKB państwa jest bezpośrednio lub pośrednio powiązane z językiem. Dlatego też znaczenie i potencjał języka urzędowego danego kraju są ściśle powiązane ze wskaźnikami makroekonomicznymi.
5 MIN CZYTANIA

Polska sprzeciwiła się genderowym radykałom

Polska sprzeciwia się ideologicznej interpretacji „umowy o partnerstwie” pomiędzy Unią Europejską a Organizacją Państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Eurokraci chcą ograniczyć prawo jazdy kategorii B

Pod niezużywającym się pretekstem ekologicznym posłowie do Parlamentu Europejskiego debatowali nad tym, by prawo jazdy kategorii B umożliwiało prowadzenie samochodów o wadze tylko do 1,8 tony.
2 MIN CZYTANIA

Małe firmy są wykańczane

Nie jest to dobry czas dla drobnej przedsiębiorczości. Małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce mają coraz gorszą sytuację. Wiele z nich znajduje się w fazie „pełzającej likwidacji”.
2 MIN CZYTANIA

Wzrośnie opłata mocowa

Jak poinformował Urząd Regulacji Energetyki, w przyszłym roku podwyższone zostaną stawki tzw. opłaty mocowej, która jest elementem rachunków za energię elektryczną.
2 MIN CZYTANIA