fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaEnergetykaNiemieckie spory w oparach zielonego szaleństwa

Niemieckie spory w oparach zielonego szaleństwa

Wyciek projektu ustawy zakazującej nowych kotłów na paliwa kopalne w Niemczech od 2024 r. spowodował kryzys na najwyższym szczeblu rządowym.

Obecnie 30 mln domów w Niemczech jest ogrzewanych gazem ziemnym, olejem opałowym oraz węglem kamiennym. Tylko w 2022 r. Niemcy zainstalowali około 600 tys. kotłów gazowych, idąc wbrew polityce Unii Europejskiej. Tymczasem w zeszłym roku niemiecki rząd zgodził się na wprowadzenie zakazu instalacji nowych pieców na paliwa kopalne od 2024 r. Sprzeciwiają się temu nie tylko stowarzyszenia właścicieli domów, ale i liberalna partia FDP, która jest członkiem rządzącej w Niemczech trójpartyjnej koalicji – informuje serwis EURACTIV.com.

Robert Habeck, niemiecki minister gospodarki i klimatu z Zielonych, powiedział, że zakazu kotłów nie można opóźniać ze względu na zbliżające się wybory, które mają się odbyć do 26 października 2025 r. Tymczasem w Niemczech czekają na wprowadzenie inne kontrowersyjne i rewolucyjne zielone pomysły Unii Europejskiej, które uderzą po kieszeni zwykłych obywateli, np. dotyczące efektywności energetycznej budynków.

Ta sama FDP, która obecnie blokuje unijny zakaz samochodów spalinowych, zaproponowała rozwiązanie problemu emisji dwutlenku węgla w transporcie drogowym poprzez podniesienie cen benzyny i oleju napędowego. Miałoby do tego dojść przez wprowadzenie w 2024 r. krajowego systemu handlu emisjami w zakresie transportu, zanim zrobi to Unia Europejska w 2027 r. Cena emisji dwutlenku węgla w wysokości 100 euro równałaby się wzrostowi ceny w wysokości 28 centów za litr benzyny i 31 centów za litr oleju napędowego. Obecnie wynosi ona 30 euro za tonę CO2, ale zdaniem ekspertów po zmianie szybko by rosła.

Jak informuje serwis EURACTIV.com, aby zrekompensować wzrost cen, FDP proponuje, aby wszyscy obywatele Niemiec otrzymywali roczną „premię klimatyczną”, czyli jednorazową płatność, która redystrybuowałaby wszystkie dochody z systemu opłat za emisje z powrotem do obywateli. W rezultacie obywatele o niższym śladzie węglowym otrzymaliby z powrotem więcej pieniędzy, niż musieliby dodatkowo zapłacić, podczas gdy obywatele o wysokim poziomie emisji dwutlenku węgla zapłaciliby więcej, niż otrzymaliby z powrotem.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przez droższy prąd polskie firmy podniosły ceny

Większość polskich przedsiębiorstw w reakcji na kryzys energetyczny zdecydowało się na podwyżki cen swoich towarów i usług.
2 MIN CZYTANIA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA

Orlen chce budować globalną markę i zmienia nazwę

Polski Koncern Naftowy Orlen Spółka Akcyjna oficjalnie zmieni nazwę na krótszą. Może to nastąpić już za miesiąc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Stocznie kontrolowane przez Skarb Państwa zwiększają straty

Skumulowane straty stoczni objętych skonsolidowanymi sprawozdaniami finansowymi grup kapitałowych kontrolowanych spółek Skarbu Państwa zwiększały się z roku na rok i na koniec 2021 r. wyniosły 1,2 mld zł.
2 MIN CZYTANIA

Nieprawidłowości w zarządzaniu małymi portami

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, w którym wskazała na szereg nieprawidłowości w zakresie zarządzania małymi portami morskimi w Polsce. Najważniejsze nieprawidłowości dotyczyły planowania rozwoju, zarządzania infrastrukturą, zapewnienia bezpieczeństwa, a także obowiązków finansowo-księgowych.
2 MIN CZYTANIA

Jak Polska może wycofać się z unijnej polityki klimatycznej [WYWIAD]

Dr Grzegorz Chocian, prezes Fundacji Konstruktywnej Ekologii Ecoprobono, tłumaczy nam, w jaki sposób Polska może wycofać się z unijnej polityki klimatycznej bez wychodzenia z Unii Europejskiej.
9 MIN CZYTANIA