Chiński prezydent Xi Jinping planuje rozmawiać z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim – poinformował amerykański dziennik „Wall Street Journal”. Byłaby to pierwsza rozmowa tych przywódców od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Jak pisze „Wall Street Journal” powołując się na anonimowe źródła, do spotkania Xi Jinpinga z Wołodymyrem Zełenskim dojdzie prawdopodobnie po wizycie przywódcy Chin w Moskwie, która może się odbyć już w przyszłym tygodniu. Xi ma rozmawiać w rosyjskiej stolicy z Władimirem Putinem. Do rozmowy z Zełenskim ma dojść za pośrednictwem łącza internetowego.

Xi nie rozmawiał z Zełenskim od wybuchu wojny w lutym ubiegłego roku, ale kilkukrotnie w tym czasie kontaktował się z Putinem – we wrześniu 2022 r. obaj przywódcy spotkali się w Uzbekistanie. Była to pierwsza zagraniczna podróż Xi od 2020 r. (początku pandemii COVID-19).

Xi rozważa także wizytę w innych europejskich krajach, jednak dokładny plan podróży przywódcy Chin musi zostać jeszcze potwierdzony. W ocenie dziennika rozmowa Xi z Zełenskim oznaczałaby ważny krok w staraniach Pekinu o odgrywanie roli rozjemcy między Moskwą a Kijowem.

Pekin stał się także aktywniejszy dyplomatycznie w innych regionach świata. Niedawno, dzięki chińskiej mediacji, śmiertelni wrogowie – szyicki Iran i sunnicka Arabia Saudyjska nawiązały stosunki dyplomatyczne.

Przed inwazją Rosji Chiny były największym partnerem handlowym Ukrainy. Pekin importował prawie 30 procent ukraińskiej kukurydzy, inwestowały także w projekty infrastrukturalne na Ukrainie.

„Wall Street Journal”, KR
Poprzedni artykułZielona polityka Joe Bidena pogrąża USA w kryzysie
Następny artykułParlament Europejski przegłosował „dyrektywę wywłaszczeniową”