fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaFinanseNiepełnoletni dłużnicy w Polsce. Skąd się biorą ich długi?

Niepełnoletni dłużnicy w Polsce. Skąd się biorą ich długi?

W Polsce gwałtownie rośnie liczba niepełnoletnich osób, które są zarejestrowane w rejestrach dłużników. Jest ich ponad dwa razy więcej niż przed rokiem.

Dane BIG InfoMonitor oraz bazy BIK pokazują, że w marcu 2023 roku wśród dłużników było 3120 osób od 13 do 18 roku życia, podczas gdy rok temu było ich mniej niż 1400. Jeśli chodzi o wysokość ich zaległości, to długi niepełnoletnich wzrosły z 620 tys. zł do aż 3,56 mln zł.

Główne powody długów niepełnoletnich to kredyty

Największą cześć tego zadłużenia stanowią niespłacane zobowiązania kredytowe. Mowa tu o kwocie 2,3 mln zł. Reszta kwoty zadłużenia przypadającej na polskich nastolatków to głównie opłaty za jazdę bez biletu, zobowiązania wobec sądów, alimenty oraz zobowiązania odziedziczone.

Żeby trafić w Polsce do rejestru dłużników nie potrzeba wiele, bo wystarczy kwota zaległości w wysokości 200 zł i opóźnienie w płatności przekraczające 30 dni. Do rejestru można też trafić z powodu odziedziczonego długu.

Choć nawet w przypadku niezłożenia przez spadkobiercę żadnego oświadczenia w ustawowym terminie dziedziczenie następuje z tzw. dobrodziejstwem inwentarza, co oznacza odpowiedzialność za długi tylko do wartości spadku, to i tak można wpaść w kłopoty ze względu na otrzymany spadek. Nie zawsze możliwa jest np. sprzedaż mieszkania, by spłacić odziedziczone zobowiązania. W ogóle warto pamiętać, że nie każdy spadek warto przyjąć. Termin na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu wynosi sześć miesięcy od dnia, w którym dowiedzieliśmy się o powołaniu do spadku. Gdy wiadomo, że ze względu na długi scheda może okazać się ciężarem, lepiej ją odrzucić. W takim przypadku prawo do dziedziczenia przechodzi na inne osoby. Jeśli więc osoba odrzucająca spadek ma dzieci, powinna również wystąpić do sądu o zgodę na odrzucenie spadku w imieniu małoletnich

– wyjaśnił Grzegorz Pietraszkiewicz, radca prawny BIG InfoMonitor.

Informacja o długu może widnieć w rejestrze dłużników BIG przez 6 lat od powstania, a w BIK przez 5 lat od zamknięciu kredytu, którego spłata była opóźniania o ponad 60 dni. Oznacza to, że niepełnoletni dłużnicy wchodząc w dorosłość od razu mogą mieć problemy np. przy staraniu się o kredyt lub zakładaniu firmy.

Źródło: BIG
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosja wydała już grube miliardy na wojnę na Ukrainie

Półtora roku prowadzenia działań zbrojnych na Ukrainie miało kosztować Federację Rosyjską astronomiczną kwotę równowartą ponad 167 mld dolarów.
2 MIN CZYTANIA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA