fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaBiznesNajwiększe bariery dla polskiego biznesu

Największe bariery dla polskiego biznesu

Choć wiele wskazuje na to, że polską gospodarkę czeka wzrost, to jednak przedsiębiorcy wciąż widzą wiele barier, które uniemożliwiają swobodny rozwój ich biznesów.

Niepewność sytuacji gospodarczej to główna bariera dla rozwoju biznesu wskazywana przez polskich przedsiębiorców – wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego. Należy jednak zaznaczyć, że polskie firmy zauważają spadek uciążliwości istniejących przeszkód.

66 proc. polskich firm wskazuje, że największą barierą dla ich rozwoju jest niepewność sytuacji gospodarczej, podczas gdy rok temu było to aż 88 proc. Drugie miejsce pod względem uciążliwości zajęły rosnące koszty pracownicze, na które wskazało 65 proc. przedsiębiorców – przy 66 proc. rok temu. Na koszty pracownicze narzekają głównie małe firmy budowlane i transportowe.

Trzecie miejsce wśród największych barier to ceny energii, na co wskazało 62 proc. firm (71 proc. w 2021 roku). Tutaj problemy mają głównie duże firmy przemysłowe i usługowe, choć sytuacja ulega poprawie w wyniku inwestycji mających na celu oszczędzanie energii, które poczyniono w tych przedsiębiorstwach.

Polskim firmom ciągle też doskwiera niedostępność pracowników, na co wskazało 47 proc. respondentów (50 proc. rok temu).

W listopadzie 2023 r. bariera ta była wskazywana szczególnie przez przedstawicieli branży budowlanej (59 proc.) oraz TSL (52 proc.). Już od lat te branże korzystają z ukraińskich pracowników, których dostępność w wyniku wojny i wyjazdu mężczyzn do Ukrainy dramatycznie spadła. Natomiast w handlu, w usługach oraz w branży produkcyjnej mniej niż połowa firm wskazuje obecnie na niedostępność pracowników. Ma to związek z zatrudnianiem w tych sektorach uchodźczyń z Ukrainy

– wyjaśniono w Tygodniku Gospodarczym PIE.

Źródło: PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rekordowe polskie drobiarstwo

Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w Europie i siódmym graczem na światowym rynku, co powinno napawać nas dumą. Już dziś jesteśmy europejskim czempionem, a cyfry jednoznacznie świadczą o dobrych perspektywach na przyszłość. O ile branża nie padnie ofiarą politycznych gier.
3 MIN CZYTANIA

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile będzie kosztowało obniżenie VAT dla branży beauty?

Ponad 2 miliardy złotych w ciągu dziesięciu lat będzie kosztowało budżet państwa obniżenie stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Producenci cydru chcą zerowej akcyzy

Polska branża winiarska apeluje do rządu o obniżenie akcyzy na produkcję cydru, co m.in. poprawiłoby sytuację sadowników i pozwoliło obronić polski rynek jabłek.
2 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA