fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaBiznesNiepewność polityczna głównym ryzykiem dla firm

Niepewność polityczna głównym ryzykiem dla firm

Dyrektorzy generalni największych polskich firm uważają, że największym ryzykiem dla rozwoju ich przedsiębiorstw jest niepewność polityczna.

Niepewność polityczna, rewolucja technologiczna i kwestie środowiskowe to główne ryzyka wskazywane przez zarządzających największymi firmami w Polsce – wynika z badania KPMG 2023 CEO Outlook. Mimo to dyrektorzy pozostają pewni rozwoju gospodarczego w perspektywie długoterminowej.

W tym roku aż 84 proc. polskich dyrektorów generalnych wyraziło narodowy optymizm, czyli pozytywne nastawienie w kontekście rozwoju gospodarczego Polski. Dla porównania, w 2022 roku było to 80 proc. ankietowanych, a rok wcześniej –68 proc. Osoby zarządzające największymi firmami w Polsce za najważniejsze priorytety w celu osiągnięcia swoich celów wzrostu wymieniają rozwój cyfryzacji i łączności w całej firmie (40 proc.) oraz zestaw korzyści oferowanych pracownikom (EVP – employee value proposition) w celu przyciągnięcia i zatrzymania talentów (36 proc.). Poza tym aż 96 proc. polskich dyrektorów generalnych w ciągu najbliższych trzech lat będzie zainteresowanych transakcjami fuzji i przejęć, ale przez mniej stabilne otoczenie gospodarcze będą to raczej mniejsze transakcje, które stanowią mniejsze ryzyko.

Jeśli chodzi o zagrożenia, które mogą wpłynąć na działalność firm w ciągu najbliższych trzech lat, to na pierwsze miejsce wysunęła się niepewność polityczna, na którą wskazało 16 proc. dyrektorów generalnych. Drugie miejsce zajęły – po równo – rewolucyjne technologie, kwestie środowiskowe, zmiany regulacyjne, ryzyko związane ze stopami procentowymi i ewentualne skutki nieetycznego zachowania wewnątrz organizacji (po 12 proc. wskazań). Jednocześnie 40 proc. dyrektorów uważa, że ze względu na spadek zaufania do rządów opinia publiczna oczekuje, że firmy wypełnią pustkę w zakresie wyzwań społecznych, takich jak integracja, różnorodność, równość, zmiany klimatu czy sprawiedliwość społeczna.

Tegoroczna edycja badania KPMG wykazała, że 40 proc. szefów polskich firm planuje podnieść zatrudnienie od 6 do 10 proc., ale też 68 proc. prezesów przyznało, że głównym priorytetem inwestycyjnym dla ich organizacji pozostaje sztuczna inteligencja. Należy jednak podkreślić, że aż 92 proc. ankietowanych jest przekonanych, że generatywna sztuczna inteligencja jest mieczem obosiecznym, ponieważ może np. pomóc w wykrywaniu potencjalnych incydentów zagrażających cyberbezpieczeństwu, ale równocześnie może też wyposażyć hakerów w nowe strategie i zwiększyć możliwości cyberataków.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

Jak pomóc małym firmom?

Truizmem jest powiedzieć, że miniony rok był trudny dla firm sektora MŚP, a właśnie nieduże firmy – w szczególności mikroprzedsiębiorstwa – są nieodłącznym elementem funkcjonowania gospodarczego ekosystemu w Polsce. Zatem wszystkim powinno zależeć na utrzymaniu ich przy życiu.
4 MIN CZYTANIA

Polskie firmy zainteresowane odbudową Ukrainy

Ponad jedna czwarta polskich przedsiębiorstw jest zainteresowana zainwestowaniem w odbudowę Ukrainy po wojnie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

E-papierosy znikną ze sklepów?

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przepisami, które zakażą sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Celem jest troska o zdrowie, szczególnie młodych ludzi–.
2 MIN CZYTANIA

Olbrzymi wzrost kontrabandy z Białorusi

W 2023 roku nastąpił znaczny wzrost przemytu papierosów z Białorusi do Polski. Przestępcy stawiają na szmugiel przez legalne przejścia graniczne.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy zainteresowane odbudową Ukrainy

Ponad jedna czwarta polskich przedsiębiorstw jest zainteresowana zainwestowaniem w odbudowę Ukrainy po wojnie.
2 MIN CZYTANIA