fbpx
wtorek, 26 września, 2023
Strona głównaBiznesNiepokojące doniesienia z rynku pracy

Niepokojące doniesienia z rynku pracy

W listopadzie 2022 r. liczba ofert pracy była niższa niż w tym samym okresie rok temu – wynika z Barometru Ofert Pracy.

Przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych Barometr Ofert Pracy wykazał, że w listopadzie liczba internetowych ogłoszeń o pracy znalazła się na poziomie niższym niż przed rokiem i o jedną piątą niższym niż w maju 2022 r. Na szczęście stopa bezrobocia rejestrowanego, po wyłączeniu bezrobotnych pracujących sezonowo, w październiku wyniosła 5,2 proc., czyli tyle samo co we wrześniu.

Analitycy WSIiZ oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych zauważyli, że przełom pierwszego i drugiego kwartału 2022 r. był rekordowo dobry pod kątem liczby ogłoszeń o pracę, ale poziomu tego nie udało się utrzymać, gdyż ówczesna liczba rekrutacji była efektem odłożonego popytu oraz miękkiej polityki stymulacyjnej rządu. W efekcie, po gwałtownych wzrostach nastąpiły ostre spadki, które ze względu na wciąż rozpędzoną gospodarkę nie odbiły się większym echem, bo mimo malejącej liczby ofert pracy było ich ciągle więcej niż w analogicznych okresach 2021 r.

W listopadzie 2022 r. relatywnie największe spadki liczby ofert pracy odnotowano w województwie łódzkim, wielkopolskim oraz pomorskim, a najmniejsze – w województwie opolskim, podkarpackim oraz śląskim. Spadki były stosunkowo mniejsze w województwach o relatywnie wysokiej stopie bezrobocia, bo tam rynek pracy jest mniej elastyczny.

Najgorsza sytuacja panuje w branży turystycznej i logistycznej, gdzie odnotowano największe spadki ofert pracy. W przypadku turystyki spadki są wywołane ograniczaniem wydatków na dobra i usługi luksusowe, co jest charakterystyczne dla okresu dekoniunktury.

„Z niewielkim wyprzedzeniem wakatów ubyło dla przedstawicieli zawodów ścisłych, następnie spadek nastąpił w ofertach pracy dla absolwentów nauk społecznych oraz usług” – wskazano w Barometrze Ofert Pracy. „Wyjątkowo negatywne tendencje występują w zawodach związanych z reklamą oraz obsługą klienta, w których spadki utrwaliły się w wyraźną tendencję” – dodano.

W porównaniu do 2021 r. przybyło ofert pracy dla pracowników fizycznych i jest to jedyna grupa, która pozostała powyżej ubiegłorocznych wartości. Przybywa również ogłoszeń o pracę w branży bankowej oraz call center.

IAR, PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Wszyscy tracą grube miliony na strajku scenarzystów w Hollywood

Trwający od maja protest amerykańskich scenarzystów sparaliżował pracę wielu studiów filmowych, doprowadził do opóźnień wielu premier oraz utraty pracy przez tysiące osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy technologiczne wydają setki milionów euro na lobbing w Brukseli

Największe technologiczne przedsiębiorstwa całego świata nie oszczędzają na funduszach, dzięki którym wywierają wpływ na kształt procesów legislacyjnych w unijnych instytucjach.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rolnicy apelują o pilne wsparcie

Producenci kukurydzy apelują do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne uruchomienie wsparcia, aby zrekompensować im niskie ceny tego zboża na rynku.
2 MIN CZYTANIA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA