W listopadzie 2022 r. liczba ofert pracy była niższa niż w tym samym okresie rok temu – wynika z Barometru Ofert Pracy.

oferty w urzędach pracy - grafika wpisu

Przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych Barometr Ofert Pracy wykazał, że w listopadzie liczba internetowych ogłoszeń o pracy znalazła się na poziomie niższym niż przed rokiem i o jedną piątą niższym niż w maju 2022 r. Na szczęście stopa bezrobocia rejestrowanego, po wyłączeniu bezrobotnych pracujących sezonowo, w październiku wyniosła 5,2 proc., czyli tyle samo co we wrześniu.

Analitycy WSIiZ oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych zauważyli, że przełom pierwszego i drugiego kwartału 2022 r. był rekordowo dobry pod kątem liczby ogłoszeń o pracę, ale poziomu tego nie udało się utrzymać, gdyż ówczesna liczba rekrutacji była efektem odłożonego popytu oraz miękkiej polityki stymulacyjnej rządu. W efekcie, po gwałtownych wzrostach nastąpiły ostre spadki, które ze względu na wciąż rozpędzoną gospodarkę nie odbiły się większym echem, bo mimo malejącej liczby ofert pracy było ich ciągle więcej niż w analogicznych okresach 2021 r.

W listopadzie 2022 r. relatywnie największe spadki liczby ofert pracy odnotowano w województwie łódzkim, wielkopolskim oraz pomorskim, a najmniejsze – w województwie opolskim, podkarpackim oraz śląskim. Spadki były stosunkowo mniejsze w województwach o relatywnie wysokiej stopie bezrobocia, bo tam rynek pracy jest mniej elastyczny.

Najgorsza sytuacja panuje w branży turystycznej i logistycznej, gdzie odnotowano największe spadki ofert pracy. W przypadku turystyki spadki są wywołane ograniczaniem wydatków na dobra i usługi luksusowe, co jest charakterystyczne dla okresu dekoniunktury.

„Z niewielkim wyprzedzeniem wakatów ubyło dla przedstawicieli zawodów ścisłych, następnie spadek nastąpił w ofertach pracy dla absolwentów nauk społecznych oraz usług” – wskazano w Barometrze Ofert Pracy. „Wyjątkowo negatywne tendencje występują w zawodach związanych z reklamą oraz obsługą klienta, w których spadki utrwaliły się w wyraźną tendencję” – dodano.

W porównaniu do 2021 r. przybyło ofert pracy dla pracowników fizycznych i jest to jedyna grupa, która pozostała powyżej ubiegłorocznych wartości. Przybywa również ogłoszeń o pracę w branży bankowej oraz call center.

IAR, PAP

Poprzedni artykułProf. Legutko: Bruksela notorycznie łamie podstawowe zasady
Następny artykułCoraz więcej niewypłacalności