fbpx
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaBiznesNiepokojące doniesienia z rynku pracy

Niepokojące doniesienia z rynku pracy

W listopadzie 2022 r. liczba ofert pracy była niższa niż w tym samym okresie rok temu – wynika z Barometru Ofert Pracy.

Przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych Barometr Ofert Pracy wykazał, że w listopadzie liczba internetowych ogłoszeń o pracy znalazła się na poziomie niższym niż przed rokiem i o jedną piątą niższym niż w maju 2022 r. Na szczęście stopa bezrobocia rejestrowanego, po wyłączeniu bezrobotnych pracujących sezonowo, w październiku wyniosła 5,2 proc., czyli tyle samo co we wrześniu.

Analitycy WSIiZ oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych zauważyli, że przełom pierwszego i drugiego kwartału 2022 r. był rekordowo dobry pod kątem liczby ogłoszeń o pracę, ale poziomu tego nie udało się utrzymać, gdyż ówczesna liczba rekrutacji była efektem odłożonego popytu oraz miękkiej polityki stymulacyjnej rządu. W efekcie, po gwałtownych wzrostach nastąpiły ostre spadki, które ze względu na wciąż rozpędzoną gospodarkę nie odbiły się większym echem, bo mimo malejącej liczby ofert pracy było ich ciągle więcej niż w analogicznych okresach 2021 r.

W listopadzie 2022 r. relatywnie największe spadki liczby ofert pracy odnotowano w województwie łódzkim, wielkopolskim oraz pomorskim, a najmniejsze – w województwie opolskim, podkarpackim oraz śląskim. Spadki były stosunkowo mniejsze w województwach o relatywnie wysokiej stopie bezrobocia, bo tam rynek pracy jest mniej elastyczny.

Najgorsza sytuacja panuje w branży turystycznej i logistycznej, gdzie odnotowano największe spadki ofert pracy. W przypadku turystyki spadki są wywołane ograniczaniem wydatków na dobra i usługi luksusowe, co jest charakterystyczne dla okresu dekoniunktury.

„Z niewielkim wyprzedzeniem wakatów ubyło dla przedstawicieli zawodów ścisłych, następnie spadek nastąpił w ofertach pracy dla absolwentów nauk społecznych oraz usług” – wskazano w Barometrze Ofert Pracy. „Wyjątkowo negatywne tendencje występują w zawodach związanych z reklamą oraz obsługą klienta, w których spadki utrwaliły się w wyraźną tendencję” – dodano.

W porównaniu do 2021 r. przybyło ofert pracy dla pracowników fizycznych i jest to jedyna grupa, która pozostała powyżej ubiegłorocznych wartości. Przybywa również ogłoszeń o pracę w branży bankowej oraz call center.

IAR, PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA